Skip to main content

Wikimedia bu fotoğrafı kullanamayacak; çünkü bu maymunun telif hakkı var

İngiliz kökenli doğa fotoğrafçısı David Slater, Wikipedia editörlerini sitede yer verilen fotoğrafları izinsiz kullanmamaları konusunda defalarca uyarmıştı.

Ancak Wikimedia Foundation’un gözünde bu durum onları haksız konuma düşürmedi; çünkü fotoğrafı bir maymunun kendisi çekti.

Slater (ya da hangi tarafı tutacaksanız; selfie’yi seven maymun) fotoğrafı 2011 yılında Endonezya’da çekmiş. Ortaya çıkan ilginç fotoğrafın hikâyesiyse şöyle: Slater’ın fotoğraf makinesinin ayarlarının tamamlamasından sonra makak türünün meraklı bir üyesi makineye yaklaşıp, yüzlerce selfie’sini çekiyor.

Slater’ın hesaba katmadığı bir konu ise fotoğrafın alışılmadık hikâyesinin, Wikimedia Commons’un gözünde ücretsiz kullanılabileceğinin bir göstergesi olabileceği. Yakın zamanda yayımlanan transparanlık raporuna göre; Slater’ın taleplerinin tamamı reddedildi. Alınan bu kararın nedeni de teknik açıdan fotoğrafı maymunun kendisinin çektiği için telif hakkının kimseye ait olmaması.

Taraflar açısından durum farklı değerlendirilse de; nihai kararı ise mahkeme belirleyecek.

Slater, bugüne kadar bu sorunu çözmek uğruna avukat masrafları için 17 bin dolar harcadı. Üstelik yaptığı bu masrafların yanında fotoğrafı çekebilmek için seyahat masrafları ve fotoğraf makinesi bedelini de düşününce ortaya daha büyük rakamlar çıkıyor.

Kaynak: The Telegraph, Gizmodo