Skip to main content

CIA’in, Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarların kamera ve mikrofonlarının kontrolünü ele geçirmesini sağlayan ‘Dumbo’ isimli programının detayları, WikiLeaks tarafından yayınlandı.

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) siber korsanlık kabiliyetlerini anlatan ‘Vault 7’ belgeleri kapsamında yaptığı ifşaları sürdüren WikiLeaks, son olarak CIA’in hedef bilgisayarlardaki mikrofon ve kameraların kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyan ‘Dumbo’ adlı sistemin detaylarını açıkladı.

CIA’in ‘Dumbo’ adı verilen programı, Microsoft Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarların görüntüleme ve algılama sistemlerini belirleyip kontrol edebiliyor ve yönlendirebiliyor. Wikileaks’in iddiasına göre, bu bilgisayarların mikrofonlarını ve kameralarını kontrol altına alabilen program, video kayıtlarını bozabiliyor, ‘yalan kanıt yaratma’ ya da ‘gerçek kanıtları yok etme’ imkanı tanıyor.

Dumbo’nun etkili olduğu Windows işletim sistemleri

WikiLeaks’e göre CIA’in içindeki özel bir birim olan Siber İstihbarat Merkezi’nin kullanması için geliştirilen bu teknoloji, 32 bit Windows XP, Windows Vista ve sonraki Windows sistemlerinde kullanılabiliyor ancak 64bit Windows XP ile XP öncesi sistemlerde çalışamıyor.

Dumbo’nun çalışabilmesi için hedef bilgisayara bir flash bellek ile yüklenmesi ve operasyon süresince belleğin bilgisayara bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Son olarak 25 Haziran 2012’de Dumbo belgelerine ait sızıntılar yayınlayan WikiLeaks, 2015 yılında da Dumbo’nun mikrofonları susturma, bütün ağ adaptörlerini devre dışı bırakma, kamera kaydını durdurma gibi özelliklerinin anlatıldığı bir kullanım kılavuzu paylaşmıştı.