Skip to main content

WhatsApp’a yeni QR kod tabanlı yerel veri aktarım yöntemi geliyor, sohbet geçmişi transferi kolaylaşıyor.

WhatsApp, QR kod tabanlı bir yöntemle kullanıcıların sohbet geçmişlerini mevcut telefonlarından yeni bir telefona aktarmanın yeni ve daha hızlı bir yolunu duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, aynı işletim sistemine sahip başka bir telefona geçiş yapan kullanıcılar yerel bir Wi-Fi bağlantısı kullanarak WhatsApp verilerini aktarabilecek.

Sohbet geçmişini aktarmak için her iki cihazın da açık ve aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekiyor. Sohbetleri aktaracağınız ikinci telefona WhatsApp uygulamasını yükledikten ve aynı telefon numarasıyla kaydolduktan sonra şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Eski cihazınızda WhatsApp’ı açın ve Ayarlar > Sohbetler > Sohbetleri aktarma seçeneğine tıklayın
  • Başlat butonuna tıklayın
  • Bu adımı tamamladıktan sonra bir QR kod göreceksiniz.
  • Aktarım işlemini tamamlamak için yeni telefondan QR kodunu tarayın.

WhatsApp’ın açıklamasına göre, veriler şifreli olduğundan ve yalnızca yerel ağ üzerinden iki cihaz arasında paylaşıldığından, bu yöntem üçüncü taraf çözümlerden daha güvenli.

WhatsApp kullanıcıları, verileri bir cihazdan aynı işletim sistemini çalıştıran başka bir cihaza (iOS veya Android) aktarmak için Google Drive/iCloud’a yedekliyordu. WhatsApp’a gelecek bu yeni özellikle birlikte, bulut ile aktarma ortadan kalkacağı için aktarma işleminin kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: WhatsApp introduces new QR code-based local data transfer method – TechCrunch