Skip to main content

Facebook Pay, 2018’de WhatsApp’a entegre ederek test etmeye başladığı dijital ödemelerini, ilk olarak Brezilya’da hayata geçirdi.

WhatsApp, kullanıcılarının  güvenli olarak para gönderip alma işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayan dijital ödeme sistemini hayata geçirdiğini duyurdu. Uygulamanın, devreye alındığı ilk ülke ise 120 milyon kullanıcısının bulunduğu Brezilya oldu. WhatsApp’ın kullanıma açtığı ödeme hizmetiyle kullanıcılar ve küçük işletmeler para alışverişi yapabilecek.

Facebook‘un birkaç yıldır ödeme hizmetini WhatsApp üzerinden, hedef pazarlardan birisi olarak belirlediği Hindistan’da test ettiğini duyurmuştuk ancak şirket özelliği ilk olarak Brezilya’da kullanıma açtı. Kullanıcıların sohbet esnasında karşısındaki kişiye kolayca para gönderebileceği sistem, banka kartı ve kredi kartını destekliyor. Kredi kartlarını WhatsApp hesaplarına bağlayan kullanıcılar, para gönderip alma işlemini yapabiliyor.

WhatsApp’a entegre edilen yeni ödeme sistemi, para transferinin yanında küçük işletmeler için WhatsApp Business aracılığıyla ödeme alma imkanı da sunuyor. İşlemler sırasında güvenlik için altı haneli bir PIN veya parmak izi doğrulamaları kullanılacak. WhatsApp üzerinde para transferi ve alışveriş yapmak ücretsizken, işletmelerin ise işlem ücreti ödeyeceğini de belirtelim.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg konuyla ilgili, “Para göndermeyi ve almayı fotoğraf paylaşmak kadar kolay bir hale getiriyoruz.” ifadesini kullandı.