Skip to main content

WhatsApp CEO’su Jan Koum istifa ettiğini açıkladı.

İstifa ettiğini açıklayan WhatsApp CEO’su Jan Koum, 30 Nisan’da Facebook profilinde paylaştığı açıklamada görevden ayrılma nedenine yer vermedi. Bununla birlikte Washington Post gazetesinde yayımlanan bir habere göre, Koum’un Facebook’un WhatsApp’in kullanıcı verilerini kullanmasından hoşnut olmadığı ve şifreleme standartlarını zayıflatmasından yakındığı belirtiliyor. Aynı haberde Cambridge Analytica skandalının bardağı taşıran son damla olduğu ifade edilmekle birlikte, Koum’un zaten WhatsApp’i bırakmak fikrinde olduğuna dikkat çekiliyor.

Jan Koum’un WhatsApp’ten ayrılması üzerine Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de bir açıklama yaptı ve Koum’a WhatsApp için yaptıklarından dolayı teşekkür etti ve şifreleme konusunda kendisinden öğrendiklerinin çok değerli olduğunu sözlerine ekledi.

İstifaya götüren anlaşmazlıklar
Hatırlanacağı üzere WhatsApp’ın diğer kurucu ortağı olan Brian Acton ise Kasım 2017’de WhatsApp’ten ayrılmıştı. Acton’ın ayrılma gerekçesi ise Facebook’un WhatsApp’in verilerini ticarileştirmek olarak belirtilmişti.
İki yöneticinin Facebook’la anlaşmazlığa düştüğü diğer bir konuysa WhatsApp’ın Hindistan’da mobil ödeme sistemi olarak kullanılmasıydı. Koum ve Acton, bu hamleyle WhatsApp’ın işletmelere açılmasının şifreleme sistemini zayıflatacağını düşünüyor.

Anlaşmazlığa neden olan diğer bir husus da, WhatsApp verilerinin Facebook’un sahip olduğu Instagram ve Messenger gibi diğer platformlarla reklam hedefleme ve veri madenciliğinde kullanılmaması idi.
Jan Koum bu kararıyla Facebook’taki yönetim kurulu üyeliği görevinden de ayrıldı. Facebook’un WhatsApp’i 2014’te hisse ve nakit karşılığı 19 milyar dolara satın aldığını not edelim.