Skip to main content

WhatsApp, Android işletim sistemi için bir dizi değişiklik ve yeni özelliği kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Facebook WhatsApp’ı satın aldığından beri, popüler mesajlaşma uygulamasına gelen güncellemelerin ardı arkası kesilmiyor. Şimdilerde, Android işletim sistemi için bir dizi yeni özellik ve değişikliğin kullanıcılara sunulmak üzere test aşamasında olduğuna dair duyumlar geldi.

Test edilmekte olan yeni özellikler şunlar:

Görüntülü arama için Picture in Picture (PiP) özelliği: Bu yeni özellik kullanıcılara WhatsApp görüntülü konuşmayı minimal formatta yapma imkânı sunuyor. Küçülen video penceresi ekranda kullanıcının istediği yerde durabilecek, bu ekranda video oynatmak da mümkün olacak.

Grup yazışmalarında özel mesajlar: Herhangi bir WhatsApp grubundaki kişiler mesajlara, diğer üyeler görmeden özelden cevap verebilecek. Bu özellik sayesinde, gruptan bir kişiyle özel chat penceresi açılacak. Bilhassa çok üyeli gruplar için işe yarayacağa benziyor.

Engellemeyi kaldırma: Bu özellikle engellenen WhatsApp kullanıcılarının engeli daha kolay kaldırılabilecek. Kişi listesinden engellenen kullanıcının üzerinde parmağınızı basılı tutup, ona mesaj atarak engeli kaldırabileceksiniz.

Bağlantı yolu ile davet: iOS’ta var olan bu özellik Android’e de geliyor. Bir kullanıcıyı dahil olduğunuz bir gruba davet etmek için, ona bir bağlantı göndermeniz yeterli olacak.

Sorun bildirmek için salla: Uygulama sorunlarını çözmek üzere test edilen bu özellik sayesinde “Contact Us” (Bizimle iletişime geçin) sekmesinin açılması için telefonu sallamak yetecek. Böylece sorun ne ise kolayca rapor edebileceksiniz.

Yönetici ayarları: Test edilen bir diğer özellik ise yönetici ayarları. Bu ayarlar sayesinde WhatsApp grup yöneticileri üyelere doğrudan mesaj gönderebilecek, grup bilgilerini değiştirebilecek.