UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 09.03.2017 - 11:08

Web sitesi performansını artırmak için ipuçları

Keytorc’un Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, web sitesinin performansını artırmak isteyenlere ipuçları verdi.

Web sitesinin performansını artırmak isteyenlere ipuçları veren Keytorc Yönetici Ortağı Barış Sarıalioğlu, performansın sitenin açılma süresi üzerinde direkt etkisi olduğunu söyledi.

“İnternet siteniz ne kadar ilginç, güzel görsellere sahip ve kullanıcı dostu olsa da, masaüstü ya da mobil cihazlardaki sayfa açılma süresi birkaç saniyeyi aştığında, kullanıcılarda memnuniyetsizlik düzeyi de yükselmeye başlar” diye konuşan Sarıalioğlu, şunları söyledi:

“Keep Alive”ları konfigüre edin

TCP bağlantıları, web sunucusu ve kullanıcı arasında bağlantı sağlayıp veri transferi yapılmasını sağlar. Fazla sayıda TCP bağlantısı kurmak, eş zamanlı prosesler nedeniyle sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Sunucu ve kullanıcı arasındaki bağlantının kopmasını engelleyen “Keep-Alive” yapıları bulunur. Bu yapılar, sunucu ve Loadbalancer’lar üzerinde yapılabilecek konfigürasyonlarla optimize edilebilir.

“Expires” veya “Cache Control Header” kullanın

Sitenize ilk kez gelen bir kullanıcının client’ı birçok HTTP isteği yapacaktır. Kullanıcı siteye tekrar geldiğinde aynı istekleri yaparak yük oluşturmaması için önbellek mekanizması kullanılması gerekir. Gereksiz HTTP isteklerini engellemek için Expires Header’ı kullanılabilir. Bu Header’ın kullanımı genel pratikte sadece imaj dosyalarıyla sınırlı kalsa da CSS, Script ve Flash gibi objelerle de kullanılması gereklidir.

CDN kullanın

Özellikle geniş bir coğrafi spektrumda kullanılacak web sitelerinde imaj, video ya da boyutu büyük dosyaların Content Delivery Network (CDN) üzerinden dağıtılması, kullanıcı ve sunucu arasındaki gecikmeleri düşürerek önemli bir performans artışı elde edilmesini sağlayabilir.

Stylesheet’leri Document Head’e yerleştirin

Stylesheet’leri Document Head’e yerleştirmek, sayfanızın render edilmesi aşamasında işe yarayacaktır. Bu sayede browser’ınız kendisine erişen ilk veriyi anında render etmeye başlayarak gösterecektir. Bu yöntem, özellikle çok fazla içeriğin olduğu siteler ve düşük bağlantı hızlarına sahip kullanıcılarınızın işine yarayacaktır. Eğer Stylesheet’ler Document’ın en altına yerleştirilirse, uzun süre boş bir ekran gözükecek ve tüm sayfa bir anda render olmaya çalışacaktır. Bu da browser’a ek yük oluşturarak web sitesi performansını olumsuz etkileyecektir.

Ana görsel içeriğinizi ilk olarak render edilecek şekilde optimize edin

Göz takip (eye tracking) çalışmalarına göre, web sitesi açılırken ana görsellerin ilk saniye içerisinde yüklenmesi durumunda, kullanıcılar bu alanda tüm zamanının yüzde 20’sini geçiriyor. 8 saniyelik bir gecikmeye maruz kalan kullanıcıda ise bu oran yüzde 1’lere kadar düşebiliyor.”