İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 31.08.2020 - 15:36

Warren Buffett’den 5 Japon şirketine 6 milyar dolarlık yatırım

Bill Gates’in evinde kendisi için doğum günü pastası hazırlayarak 90’ıncı yaş gününü kutladığı milyarder iş insanı Warren Buffett, sürpriz bir yatırıma imza attı.

Geride bıraktığımız hafta sonu Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in evinde kendisi için doğum günü pastası hazırladığı, Apple CEO’su Tim Cook’un sevgi dolu ifadelerle 90’ıncı yaş gününü kutladığı milyarder iş insanı Warren Buffett, sürpriz bir yatırıma imza attı.

Milyarder iş insanının şirketi Berkshire Hathaway tarafından 5 büyük Japon şirketine toplamda 6 milyar dolarlık yatırımda bulunulduğu kaydedildi. Yatırım yapılan şirketler Mitsubishi, Mitsui, Itochu, Marubeni ve Sumitomo. Finansal hamle ile Buffett, söz konusu şirketlerin her birinin yüzde 5’inden biraz fazlasına sahip oldu.

90 yaşındaki Buffett konuyla ilgili açıklamasında, “Berkshire Hathaway’in yatırım için seçtiğimiz beş şirkete dahil olmasından çok memnunum… Umarım gelecekte karşılıklı fayda fırsatları olabilir. ” dedi.

Pazar günü açıklanan yatırımın iş insanının doğum gününe denk gelmesi de dikkat çekti. Zira gelişme, ‘6 milyar dolarlık doğum günü hediyesi’ şeklindeki esprileri de beraberinde getirdi.

Buffett’in şirketi; Coca-Cola, American Express ve Moody’s gibi dev markaların da önemli ölçekte hisselerini elinde bulunduruyor. Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui ve Sumitomo hisselerin tamamı 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü yüzde 4- yüzde 10 arasında değer kazandı.