Skip to main content

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, yeni reklamında sunduğu yeni otomobilde kendi müziğinizi yapabileceksiniz.

Dinlediğiniz müzik, otomobil sürüş biçiminizi etkiliyor mu? Volkswagen, bu soruyu ‘Play The Road’ projesinde gündemine taşıdı.

‘Golf GTI’ otomobil modelini tanıtma amaçlı Volkswagen, Underworld ile yeni inovatif bir uygulama tasarlamak için işbirliğine imza attı. Buna göre; farklı sürüş stillerine göre aracınız müzik yapıyor.

Proje, sürücülerin kendilerine özgü sürüş stillerini, hızını ve yerini okuyabilmek üzere bir iPhone uygulaması kullanıyor. Böylelikle otomobil kullanırken dinlenilen müzik yeniden keşfediliyor.

Elde edilen her ivme ise ivmeölçer, jiroskop ve GPS alıcısından alınan bilgilerle ölçülüyor. Elde edilen veriler ise gerçek zamanlı olarak kişiselleştirilmiş müziği oluşturmada kullanılıyor.

Underworld’ten Ses Uzmanı Nick Ryan ise proje içinde özel sürüş biçimleri ve lokasyonlara göre şekillenen bir ses düzeni oluşturdu.

Volkswagen’in web sitesinde ise şu açıklamaya yer veriyor:
“Müzik programı dili PD (Pure Data) kullanarak; müzik ve veri bir araya getirildi. Farklı müzik örnekleri ise farklı veri akışlarına aktarıldı. Böylelikle otomobil hareketleri veya içinde bulunduğu lokasyonlar müziğin canlı olarak oluşturulmasında etkili oldu.”

Uygulama ise kullanıcılara sunulmuş değil. Design Taxi’de yer alan habere göre; yakın gelecekteki yolculuklarımız sırasında kendi müziklerimizi oluşturabileceğiz.