CİHAZLAR

Digital Age | 06.05.2022 - 13:54

Volkswagen ve Microsoft’tan HoloLens için iş birliği

Volkswagen ve Microsoft, HoloLens AR başlıklarının araç içi kullanımı için irtibat halinde.

HoloLens adlı artırılmış gerçeklik (AR) başlığı için “hareketli platform” özelliğini yakın zamanda duyuran Microsoft, Volkswagen ile iş birliği içerisinde. Microsoft, hareketli alanlarda kullanıldığında çeşitli algılama sorunları yaşayan Microsoft HoloLens AR başlıklarının bir süredir “head up display” olarak kullanılabilmesi amacıyla denemeler yapan Volkswagen ile iş birliğine dair bir açıklama yaptı. Microsoft’un amacı, HoloLens AR başlıklarının araçlarda ve diğer hareketli platformlarda kullanılabilmesini sağlamak.

HoloLens AR başlıkları, hareketi algılamak için hem kamera sensörlerinden hem de bir iç atalet ölçüm sisteminden yararlanıyorlar. Fakat başlıklar bir araç içerisinde kullanıldıklarında bu iki ölçüm yönteminden gelen veriler çakışıyor. The Verge, sabit bir ortamda hareket algılayan HoloLens başlıklardaki bu çakışmayı araç tutmasına benzetiyor.

Yarış pilotlarına yardımcı olması için AR teknolojisinden yararlanan Volkswagen, HoloLens AR başlıklarının yaşadığı bu sorunu 2018 yılında Microsoft’a bildirmiş; iki şirket bu sorunun çözümü üzerinde çalışılırken, bir de gerçek zamanlı veri gösterimi yapan araç bilgi sistemi prototipi üretmişlerdi. COVID-19 sürecinde çalışmanın zora girmesine rağmen bilgi alışverişinde bulunan iki şirket, araç ve başlıktan gelen verilerin birleştirildiği yeni bir düzeneği test ediyorlar. Verilerin iki kaynaktan elde edilmelerinin hem sorunların çözümünde hem de sürücünün bakış açısında yer alan objelere, yollara ve mekânlara dair bilgilerin sürücüye sağlanmasının kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Microsoft’un HoloLens’leri firmalar için yaklaşık 3 bin 500 dolara satışa sunmayı planladığı biliniyor. Fakat şirket henüz direkt olarak müşteriye satış konusunda herhangi bir açıklama yapmış değil. Volkswagen ise araçlarında çeşitli AR özelliklerini sunuyor. Örneğin, ID olarak bilinen elektrikli araç ürün gamında yer alan modellerde AR gösterge sistemi bulunuyor. Araçların ön camına aracın hızı, çeşitli navigasyon bilgileri, şarj durumu gibi bazı bildirimler yansıtılıyor.

Kaynak: Microsoft teams up with VW to make HoloLens work in cars – The Verge