İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 09.02.2017 - 10:47

Vodafone ilk “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu hizmete sundu

Vodafone ilk “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu hizmete sundu

Vodafone, “Akıllı Şehirler Online Platformu” www.sehirsizin.com adresinden hizmete sundu.

Vodafone, Türkiye’nin en kapsamlı “Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu”nun ardından Türkiye’nin ilk “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu da hizmete sundu. Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) desteğiyle www.sehirsizin.com adresinden kullanıma açılan platformla, akıllı şehirleri hayata geçirirken bireylerin de görüşlerinin alınması hedefleniyor.

Vatandaşlar ile belediye arasındaki iletişimi artıracak platform sayesinde vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri daha sistemli bir şekilde takip edilecek. Vatandaşlar, yaşadığı şehirle ilgili söz sahibi olabilecek, site üzerinden fikir ve önerilerini paylaşarak dönüşüme destek verebilecek. Vatandaşların kendi şehirleri için ürettikleri fikirler TBV uzmanları tarafından değerlendirilerek ilgili belediyelere iletilecek. Belediyeler de bu platformdan fikir alabilecek. “Akıllı Şehirler Online Platformu” ile Türkiye’de ilk defa tüm şehirler için üretilen fikirler tek bir platformda yer alacak.

Vodafone, Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından 23 büyükşehir belediyesinin katılımıyla hazırlanan, Türkiye’nin en kapsamlı “Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu”nda, akıllı şehir programlarının ülke ölçeğinde tasarlanması ve bütünsel bir biçimde uygulanması halinde akıllı şehirlerin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na yılda yaklaşık 30 milyar TL’lik katkıda bulunması öngörülüyor. “Akıllı Şehir Yol Haritası” ile ilk etapta 30 büyükşehir belediyesinin akıllı şehir olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılması halinde ülke genelinde %20 enerji tasarrufu sağlanabilecek. Rapora göre, vatandaşların belediyelerden en büyük çözüm beklentisi %78,9 ile ulaşım olurken, onu %73,7 ile trafik ve %52,6 ile otopark sorunu izliyor.