Skip to main content

Virgin Orbit, yörünge fırlatışlarında SpaceX’e rakip olabileceğini gösterdi. Hava şartları konusunda da açıklama yapan şirket, rakiplerine bir göndermede de bulundu.

Virgin Orbit, yeni bir videoyla son görevinin önemli anlarını ve uydu yerleştirme sisteminin becerilerini paylaştı. Videosu paylaşılan görev, 13 Ocak’ta Kaliforniya’da bulunan Mojave Hava ve Uzay Limanı’nda başlayıp yine aynı tesiste sonra erdi.

Videoda da görüldüğü üzere, uyduları LauncherOne adlı bir rokete yükleyen Virgin Orbit, bu roketi üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmış olan bir Boeing 747 ile 30 bin feet yüksekliğe çıkardıktan sonra ateşliyor.

Virgin Orbit, kalın bir bulut tabakası üzerinden ateşlenen roket ile diğer uzay şirketlerinin denemeye kalkışmayacakları bir başarıya imza attığını açıklarken, rakipleri olan SpaceX ve Rocket Lab’in hava şartları kötülediğinde fırlatışlarını günlerce ertelemelerine bile neden olabilecek bir dezavantajlarına göndermede bulundu. Zira SpaceX de yakın zamanda benzer bir durumla karşılaşmış ve fırlatışı ertelemek zorunda kalmıştı.

Virgin Orbit’in yerden fırlatış yapmak yerine bir Boeing 747 ile başlattığı görevler, roketin ateşlenme alanını bulutların üzerine çıkardığı için hava şartlarının fırlatış üzerindeki etkisini azaltıyor. Şirket de hava şartlarının uçağın kalkışına izin vermesi halinde görevlerin tamamlanabileceğini belirtiyor. Fakat, Virgin Orbit’in dezavantajı ise taşıyabildiği uyduların boyutları. Zira Virgin Orbit küçük uyduların taşınmasını sağlayabilirken, SpaceX, çok daha büyük uyduları taşıyabiliyor, insanlı görevlerin gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor.

Kaynak: Virgin Orbit video shows how it can compete with SpaceX – Digital Trends