Skip to main content

Cameo’nun bulut tabanlı uygulaması, iPhone üzerinde kısa film oluşturmaya imkân veriyor.

App Store’dan indirilmeye hazır yeni uygulama, video oluştururken kullanıcılara kolaylıklar sunuyor. Cameo, bulut video edit’leme platformuyla kullanıcılara iki dakikalık kısa film oluşturmalarına imkân tanıyor. Cameo, görüntülerin tekrarından ziyade kullanıcılara hikâyelerini paylaşabilmelerini sağlıyor.

Venture Beat’te yer alan habere göre; Cameo, şu ana kadar olan video uygulamalarından daha farklı özellikler sunuyor. Cameo uygulaması, oluşturulan video klip kütüphanesi telefonda çok yer kaplamıyor. Yapılan videolar, yüklendikten sonra yerel depolamadan siliniyor. Ayrıca telefonun şarjını çok tüketmeden kısa filmlerin düzenlenmesine imkân veriyor.

Kıyaslama yapılacak olursa; Apple’ın iPhone üzerindeki iMovie uygulaması, video uzunluğuna bağlı olarak videoyu render etme işlemi 10 dakikadan daha uzun sürebiliyor. Cameo uygulaması ise video üzerinde yapılan işlemleri daha kısa sürede tutarak; film oluşturmada daha çok yaratıcı kısma odaklanıyor.

Twitter’ın Vine uygulaması gibi, Cameo kullanıcılara 6 saniyelik 720p’lik video klip yapma imkânı veriyor. Vine’dan farklı olarak ise oluşturulan klipler Camero’nun sunucularına aktarılıyor. Burada kullanıcılar iki dakikaya kadar sürebilen bir Cameo kısa filmi yapılabiliyor.

Kayıtlar bulut üzerinde depolanmasına bağlı olarak Cameo, farklı bir özellik sunuyor. Kullanıcılar üç arkadaşıyla bir araya gelip bir iş üretebilir. Kullanıcılar, arkadaşlarının uygulama içindeki kayıtlarına ulaşıp, bu kliplerden kısa filmler oluşturabiliyor.

Uygulamanın yine farklı bir özelliği ise farklı filtre seçeneklerini (Themes) sunuyor olması. Ayrıca oluşturulan kısa filmlere, iTunes kütüphanesi veya Cameo ekibinin sunduğu listeden film müzikleri eklenebiliyor.