Skip to main content

Yapılan çalışmada katılımcıların yüzde 56’sına göre fotoğraf ve belgeler, pahalı bir cihazdan daha değerli.

Sizce hangisi daha değerli: pahalı bir bilgisayar mı yoksa bilgisayarın sabit diskinde bulunan çocuğunuzun bulanık bile olsa çekilen ilk fotoğrafı mı? Dizüstü bir bilgisayar mı yoksa bilgisayarınızın hafızasında saklanan en yakınlarınız, en sevdiklerinizle paylaştığınız epostalar mı? Son model bir tablet mi yoksa eski arkadaşlarla bir araya geldiğinizde cihazın kamerası ile kaydettiğiniz görüntüler mi? Katılımcıların çoğu cihaz ne kadar pahalı olursa olsun kişisel bilgiler daha önemli olduğunu söyledi.

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, cihazlarında bulunan verileri, cihazların kendisinden daha önemli olarak nitelendiriyor; ancak değerli bilgiler kaybolmaya devam ediyor. Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan ankete göre her beş kötü amaçlı yazılım saldırısından biri kişisel verilerin kaybına yol açıyor ve saldırıya maruz kalanların yüzde 61’i kaybettikleri verileri kurtarmayı başaramıyor.

Siber suçlular kişisel verileri çalarak kullanıcının çevrimiçi finansal işlemlerini yönlendirmek veya kritik bilgilerle fidye talep etmek gibi hileli planları uygulayabiliyor. Mobil cihazların yaygın kullanımı bu durumu iyileştirmiyor; her yeni akıllı telefon veya tablet, dolandırıcılara yeni bir saldırı imkânı veriyor.