Skip to main content

Kasım 2015’te açılan veri merkezi Zenium, Equinix tarafından satın alındı.

Veri merkezi şirketi Equinix, İstanbul’daki Zenium veri merkezini satın aldığını açıkladı. Equinix satın alma için  93 milyon dolar nakit ödedi. Zenium halihazırda  İstanbul’daki veri merkezinden yılda yaklaşık 2,5 milyon doları tutarında yıllık gelir elde ediyor.  Satın alma sözleşmesi 6 Ekim’de imzalandı.

Equinix IS2 olarak yeniden adlandırılacak olan Zenium, Equinix’in Avrupa’daki konumunu daha da güçlendirecek. Türkiye, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olarak, kritik ekonomik ve jeopolitik önemi olan Avrupa ve Asya arasında stratejik bir geçit görevi görüyor. IS2, Equinix’e, anahtar kapasitesi ve şirketin Türkiye’de sunucu barındırma ve arabağlantı hizmetleri için artan talebi karşılamak için bir büyüme yolu sunuyor.

Zenium Istanbul veri merkezi Kasım 2015’te 160 milyon dolar yatırımla açılmıştı. Equinix 2017 2Ç itibariyle bir milyar 66 dolarlık gelire sahip bir şirket ve 44 pazarda 180’den fazla veri merkezi işletiyor. Equinix’in merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor.