Skip to main content

Venus Aerospace, hipersonik hızlarda seyahat edebilecek bir araç geliştirerek kıtalararası seyahatte bir devrim yaratmak istiyor.

Houston-Texas merkezli Venus Aerospace adlı şirket, Stargazer adlı yolcu uçağının tasarımına dair bir animasyon paylaştı. Şirket, Stargazer ile tek seferde 12 yolcu taşımayı ve yolcularını dünyanın istedikleri köşesine Mach 9 hızla (saatte 11 bin 113 kilometre) ulaştırmayı planlıyor.

Şirketin “uzay uçağı” olarak adlandırdığı Stargazer’ın maksimum 170 bin feet (yaklaşık 52 kilometre) irtifaya erişebilmesi hedefleniyor. Stargazer her ne kadar “uzay uçağı” olarak tanımlansa da uzayın deniz seviyesinden 100 kilometre yükseklikte olduğu varsayılan Kármán çizgisi ile başladığı kabul ediliyor.

Stargazer’in ne zaman hizmet vermeye başlayacağı, hatta bir prototipinin ne zaman üretilmeye başlanacağı bilinmiyor. Fakat Venus Aerospace çalışmalarına hızla devam ediyor.

2020 yılında kurulan Venus Aerospace, 1 milyonu ABD hükümetinden olmak üzere toplam 33 milyon dolar yatırım aldı. Şirket ayrıca bir de hipersonik drone geliştirmeyi planlıyor.

Kaynak: Venus Aerospace wants to fly you from LA to Tokyo in an hour – Digital Trends