Skip to main content

ABD, New York merkezli risk girişim şirketi Valar Ventures, Avrupa’nın lider yatırım platformu Bitpanda’ya A Serisi finansman turu kapsamında 52 milyon dolar yatırım yaptı.

2014 yılında Eric Demuth, Paul Klanschek ve Christian Trummer tarafından kurulan Bitpanda, Valar Ventures liderliğinde gerçekleştirilen 52 milyon dolarlık yatırım ile A Serisi finansman turunu tamamladı. Yatırımın bir parçası olarak, Valar Ventures Kurucu Ortağı Andrew McCormack de Bitpanda’nın yönetim kuruluna katılacağı belirtildi.

Yaklaşık 1,3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan ve yıllık gelirini ikiye katlayan Bitpanda kullanıcıları, web ve mobil uygulamalar aracılığıyla, son teknoloji ile desteklenen 44 dijital varlığa kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebiliyor.

Kısa bir süre önce İspanya, Fransa ve Türkiye piyasasına giriş yapan Bitpanda, yıl sonu ve gelecek yıl itibariyle Avrupa’da yeni pazarlara açılmayı hedefliyor. Şirket ayrıca, gelecek yılın başlarında tamamen yeni ve yenilikçi bir hisse senedi alım-satım uygulaması başta olmak üzere sektöre öncülük edecek yeni yatırım ürünlerini sumayı planlıyor. Sürekli büyümeyi desteklemek için, 70 yeni ekip üyesinin işe alım sürecine devam eden Bitpanda, 2020’nin sonunda ekibini 300 çalışana yükseltmeyi planlıyor.

Bitpanda’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Eric Demuth, konu hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Valar Ventures’ın bu yatırımı, başarılı bir fintech olan Bitpanda’ya ve vizyonuna dünyanın önde gelen yatırımcılarından birinin güveninin bir kanıtı. Yüksek teknolojiyi kullanarak oluşturduğumuz yenilikçi finansal uygulamalarla yatırımları demokratikleştiriyor ve herkese finansal piyasalara erişim sağlıyoruz. Misyonumuz, kişilerin finans ve kültürel geçmişlerine bakılmaksızın herkesin finans piyasasına adil bir şekilde erişim sağlamasına olanak tanımaktır. Bu yüzden müşterilerimize bu süreçte finansal bilgi ve eğitim sağlıyoruz. Amacımız, yalnızca ticarete aşina olan insanlar için değil, herkes için Avrupa’nın lider yatırım ve ticaret platformu olmaktır. Bitpanda’ya yapılan bu yatırım, tam da bunu yapmamıza yardımcı olacak. Bu sayede dünyanın en iyi yeteneklerini işe almaya ve onları ekibimize katmaya devam edeceğiz.”