Skip to main content

Son zamanlarda yapay zekâyla ilgili uyarılarıyla sıkça gündeme gelen Elon Musk, bu kez katil robotların üretimini engellemeye yönelik bir çağrıya öncülük ediyor.

Başta Tesla‘nın kurucusu Elon Musk olmak üzere, dünyanın önde gelen robotik teknoloji ve yapay zekâ şirketlerinin kurucuları, katil robot üretme fikrine karşı alarma geçerek, imza kampanyası başlattı.

26 ülkeden 116 uzmanın imzaladığı çağrı metniyle, Birleşmiş Milletler (BM) katil robotların geliştirilmesi ve kullanılmasını yasaklamaya davet edildi.

BM’ye ithafen kaleme alınan metni düzenleyen Avustralyalı profesör Toby Walsh, yapay zekayla geliştirilen katil robotların, tıpkı kimyasal silahlar gibi yasaklanması gerektiğini savundu.

İmza verenler arasında Musk’ın yanı sıra; Google’ın satın aldığı DeepMind yapay zeka şirketinin kurucusu Mustafa Süleyman ile Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya’dan uzmanlar bulunuyor.

katil robotlar

‘Masum insanlara karşı kullanılabilir’

İmza kampanyası, BM’nin drone ve otonom silahların da aralarında bulunduğu ağır silahların geliştirilmesi konusunu masaya yatırmak üzere resmen oylama yapmasının akabinde, BM’ye katil robotların ve artan silahlanma yarışının önlenmesi için çağrıda bulunmak üzere başlatıldı.

Çağrı metninde; otonom silahların savaşlarda -barut ve atom bombasından sonra- üçüncü devrimi başlatacağı, şimdiye dek görülmemiş şiddette silahlı çatışmaların yaşanabileceği ve bunun insanoğlu vaziyeti idrak edene kadar çoktan olup biteceği vurgulandı. Bu silahların teröristler ve diktatörler tarafından masum insanlar üzerinde kullanılabileceği hatta hack’lenerek kullanılabileceği uyarısında bulunuldu.

Human Rights Watch’un bildirdiğine göre, şu an ABD, Çin, İsrail, Güney Kore, Rusya ve İngiltere’nin aralarında bulunduğu ondan fazla ülkede otonom silahlar geliştiriliyor.