Skip to main content

Uzay ve havacılık şirketi Blue Origin’in uzay turizmi için geliştirilen roketi New Shepard bir testi daha başarıyla geçti.

Son yıllarda “uzay” ve “roket” gibi kelimeleri duyunca aklımıza ilk gelen isim SpaceX’in kurucusu Elon Musk olsa da, uzay macerasına yatırım yapan tek kişi Musk değil. Bugün gelen haberlere göre, dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos‘un sahip olduğu Blue Origin‘in New Shepard roketi Teksas’tan başarıyla havalandıktan sonra roketin kaçış sistemi sınandı. Acil durumlarda mürettebat kapsülünün 74 mil yükseklikte roketten ayrılarak kurtulmasını sağlayacak olan sistemin başarılı bir biçimde çalıştığı görüldü.

Hedef: Uzay turizmi

Şimdiye kadarki en yüksek irtifaya yükseldiği de kaydedilen New Shepard’ın kısa süre içinde insanlı testlere başlaması planlanıyor. Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin ile uzay turizmini başlatmayı hedefliyor. Blue Origin ile uzay yolculuğu için bilet fiyatlarının 200 ila 300 bin dolar arasında olması bekleniyor.

700’den fazla müşteri

Blue Origin, geçen ay yaptığı bir açıklamada 2019’da binlerce kilometre yüksekliğe çıkarak yer çekimsiz ortam deneyimi yaşatmak üzere yörünge altı ticari uçuşlara başlamayı hedeflediklerini duyurmuştu. Bu uçuşlar için ön satış yapmaya başlamıştı. Şirketin bugüne kadar yörünge altı uçuş için depozit yatıran en az 700 müşterisi bulunuyor.