Skip to main content

Türkiye’nin önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan General Mobile’ın, yeni amiral gemisi modeli GM 20 Pro’ya yakından bakalım.

Türkiye’nin önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan General Mobile, özellikle piyasaya sürdüğü fiyat-performans odaklı telefonlarla kullanıcıları cezbediyor. Markanın 108 megapiksel Süper Piksel moduyla öne çıkan yeni amiral gemisi modeli GM 20 Pro’yu tüm detaylarıyla inceledik.

General Mobile GM 20 Pro’yu inceledik

Tasarım

General Mobile GM 20 Pro’yu ilk elimize aldığımızda aslında General Mobile’ın önceki modellerinden de aşina olduğumuz klasik bir tasarımla karşılaşıyoruz. Damla çentikli bir tasarım dili ile karşımıza çıkan GM 20 Pro, ekran çerçevelerinin inceliğiyle ve 180 gr. ağırlığındaki hafif gövdesiyle kullanırken yormuyor. 8.65 milimetrelik gövde kalınlığı da tek elle rahatsızlık yaratmıyor.

Cihazın üst kısmında ahize hoparlörü, alt kenarda SB-C portu, 3.5mm kulaklık jakı, mikrofon ve hoparlör sıralanıyor. Solda tarafta, nano SIM ve microSD kart konumlanırken sağda ise, ses butonu ve güç düğmesinin yer aldığını görüyoruz. Ekrana baktığımızda 6,3 inçlik Full HD+ bir ekrana sahip olan General Mobile GM 20 Pro, yüzde 91’lik ekran/gövde oranına sahip.

Cihazın arka tarafında üçlü kamera dizilimi yer alıyor, hemen altında da LED flaş yerleştirilmiş. Parmak izi okuyucusu da yine elimizin kolayca ulaşabileceği bir noktada konumlanmış.

GM 20 Pro; lotus mavi, inci siyahı ve inci beyazı olmak üzere üç farklı renk seçeneği sunuyor. İncelediğimiz modelin rengi siyah fakat lotus mavi renginin diğer renklere göre daha göz alıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikler ve performans

General Mobile, GM 20 Pro’da 6,3 inçlik 2340 x 1080 Full HD+ ekrana yer vermiş. Ekran parlaklığının, ışık altında dahi, okunabilirlik ya da görüntülü görüşme için son derece yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Donanımsal açıdan fiyatına göre oldukça iyi seviyede diyebileceğimiz GM 20 Pro, gücünü MediaTek’in Helio P70 işlemcisinden alıyor. 12nm tabanlı bu işlemci sekiz çekirdek barındırıyor. Ayrıca ARM tasarımı Mali-G72 GPU da mevcut. 6 GB RAM, 128 GB dahili depolama alanıyla gelen GM 20 Pro’da hafızayı daha da artırabilmek için bir microSD kart yuvasının yer aldığını da belirtelim.

Kamera tarafına cihazın arkasında üç tane kamera bulunduğundan söz etmiştik. Fotoğraf tarafında beklenenden iyi performans gösteren GM 20 Pro’nun ana kamerası 48 megapiksel çözünürlüğe sahip. 8 megapiksel ultra geniş açı da yer alan cihazda aynı zamanda portre modu çeken üçüncü bir kamera yer alıyor. Ön tarafta ise 16 MP’lik bir selfie kamerası bulunuyor.Kamera uygulamasında bulunan fotoğraf modu dışında çekim modlarına baktığımızda HDR, Gece Modu gibi profesyonel modların dışında 108 megapiksel modu da var. 108 MP modunda çektiğiniz zaman ekranda son derece net duruyor fakat yaklaştırdığınızda çözünürlüğün yazılım yardımıyla artırıldığı için detayların pek de net sayılmadığını söylemiş olalım. Gece, makro ve selfie fotoğraflarında da parlak ve net sonuçlar elde etmek mümkün. Özetle GM 20 Pro’nun tatmin edici sonuçlar ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Video tarafında ise en fazla 1080p Full HD video kayıt yapılabiliyor. Cihazın ses kayıt kalitesini iyi bulduğumuzu belirtelim.

Kutusundan Android 10 işletim sistemi ile çıkan General Mobile GM 20 Pro’da GM Asistan, GM Dosyalar, GM Müzik gibi sayılı uygulamalar beraberinde geliyor. Google uygulamaları ve servislerinin yer aldığı Google klasörünün altında Gmail, Haritalar, YouTube, Drive, YT Music, Keep Notlar gibi uygulamaların yanında Google Duo görüntülü sohbet uygulaması ve Google Asistan da öne çıkan uygulamalar arasında.

Pil ömrü

USB-C üzerinden hızlı şarj destekli 4.050 mAh pil taşıyan GM 20 Pro’nun 900 saate kadar bekleme süresine sahip olduğu belirtiliyor. Firmanın iddiasını destekleyecek şekilde, çok fazla kullanılmadığı zaman uzun bir bekleme süresine sahip olduğunu söylemek mümkün. Normal yoğunluklu kullanımda da tek şarjda iki gün boyunca rahatça kullandığımızı söyleyelim.

GM 20 Pro fiyatı

General Mobile GM 20 Pro, kullanışlı şeffaf kılıfı, şarj adaptörü, USB-C kablosu ve 3.5mm uçlu kulaklığı ile birlikte 2 bin 299 TL TL’lik fiyat etiketine sahip. Bu kalite ve özelliklere sahip bir ürün için uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Türkiye’de uygun fiyatlı telefonları ile kullanıcılarını cezbeden General Mobile, yılın sonlarına doğru bugüne kadar piyasaya sürdüğü en güçlü akıllı telefon olma özelliğini taşıyan GM 20 Pro modeliyle karşımıza çıktı. Özellikle dolar kuru artışının telefon fiyatlarına yansımasına karşın, GM 20 Pro tam bir fiyat-performans telefonu. Bunun yanında Android 10 yüklü gelen GM 20 Pro’nun; tasarımı, malzeme kalitesi, yüksek ses kalitesi, pil performansı ve kamerasıyla piyasadaki akıllı telefonlar arasında başarılı modellerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

General Mobile GM 20 Pro teknik özellikleri

  • İşlemci: MediaTek Helio P70
  • RAM: 6 GB
  • Depolama: 128 GB
  • Ekran: 6,3 inç Full HD+
  • Arka Kamera: 48 MP + Geniş Açı + Derinlik Sensörü
  • Ön Kamera: 16 MP
  • Batarya: 4.050 mAh
  • İşletim Sistemi: Android 10
  • Renkler: Siyah, mavi, beyaz