Skip to main content

Canalys araştırmasına göre; önde gelen dört uygulama mağazası, uygulama indirme sayısında 13,4 milyar rakamına ulaştı.   Araştırma firması Canalys, 50 farklı ülkede önde gelen mobil uygulama mağazalarını içeren uygulamalar hakkında…

Canalys araştırmasına göre; önde gelen dört uygulama mağazası, uygulama indirme sayısında 13,4 milyar rakamına ulaştı.  
Araştırma firması Canalys, 50 farklı ülkede önde gelen mobil uygulama mağazalarını içeren uygulamalar hakkında yaptığı son araştırmasını yayınladı. Araştırmada ise App Store, Google Play, Windows Phone Store ve BlackBerry World uygulama mağazaları yer alıyor.
Uygulama sektörü büyüyor 
Araştırma firmasına göre; uygulama sektörü mobil cihazlarda uygulama indirilmesi ve satın alımı anlamında sağlıklı bir büyüme kaydetti. Şirket ayrıca mobildeki uygulama sektörünün olgunlaşmakta olduğu bir pazar olduğunu belirtti. 
Slash Gear’da yer alan habere göre; App Store, Google Play, Windows Phone ve BlackBerry World üzerinden uygulama indirme miktarı, 2012 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla 2013’ün birinci çeyreğinde yüzde 11’lik bir büyüme kaydetti.
Araştırma, ayrıca ödemeli uygulamaları, uygulama içi satın alımları ve üyeliklerden alınan gelirlerin de yüzde 9 büyüdüğünü gösteriyor. Bu dört ana uygulama mağazasından uygulama indirme sayısı 13,4 milyarın üzerinde. 
Google Play, App Store’u solladı 
Global anlamda Apple Store, yaklaşık yüzde 74’lük payla dört büyük uygulama mağazası arasında gelir paylaşımında en büyük parçayı alıyor. Uygulama indirme sayısındaki değerlendirmede Google Play mağazası toplamda yüzde 51’lik paya sahip.