Skip to main content

Oscar ödüllü yönetmen Miyazaki, animeden öte bir hayat düşlediğini anlatıyor.

Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle), Komşum Totoro (My Neighbor Totoro), Küçük Cadı Kiki ( Kiki’s Delivery Service), Ruhların Kaçışı (Spirited Away) gibi anime filmlerin yönetmeni Hayao Miyazaki’nin emekli olacağı haberi oldukça ses getirdi.

Japon film stüdyosu Studip Ghibli’nin en sevilen filmlerinin yönetmeni Miyazaki’nin emekliliğini, Stüdyo Başkanı Koji Hoshin önceden bildirmişti. Son olarak geçtiğimiz günlerde 72 yaşındaki Hayao Miyazaki, Tokyo’da kararını açıkladı.

Daha önceki yıllarda da emekli olmayı düşündüğünü söyleyen Japon yönetmen Hayao Miyazaki, bu kez ciddi olduğunu söyleyerek animasyondan başka yapmayı istediği şeyler olduğuna dikkat çekti. Yıllar içinde yeteneklerinin yavaşladığını belirten Japon yönetmen, bir başka uzun metraj film yapmanın çok zaman alacağını ve bu konuda kendi devrinin kapandığını söyledi.

Studio Ghibli’nin devam edeceğini vurgulayan Miyazaki, Kasım ayında Isao Takahata’nın yönetmenliğinde Prenses Kaguya’nın Hikayesi (The Tale of Princess Kaguya – Kaguyahime no Monogatari) filminin vizyona gireceği bilgisini paylaştı. Ayrıca Miyazaki, daha genç isimlerin yapmak istedikleri şeylere ilişkin farklı fikirlerini ortaya koyacağını belirterek, geleceğin tutku, umut ve farklı kişilerin yeteneklerine bağlı olacağını söyledi.

Studio Ghibli’nin kurucu ortağı olan Miyazaki, 2003 yılında kapitalizmi eleştiren Spirited Away filmiyle Oscar kazanmıştı.

Prenses Kaguya’nın Hikayesi