TEKNOLOJİ

Digital Age | 08.06.2022 - 14:09

Unity CEO’su metaverse hakkında konuştu

Unity CEO’su Riccitiello’ya göre metaverse Fortnite ve Horizon Worlds’den çok TikTok gibi olacak.

Bir oyun geliştirme yazılım şirketi olan Unity’nin CEO’su John Riccitiello, Protocol’e verdiği röportajda metaverse’e dair öngörülerini paylaştı. Riccitiello’nun görüşleri metaverse’ün geleceğine dair fikir oluşturmada bir hayli önemli; zira Unity, geliştirdiği teknolojiler ile metaverse’e can veren birkaç şirketten biri olabilir.

Metaverse’ün internetin geleceği olduğunu, anlık akış sağlayan, sosyal, etkileşimli, üç boyutlu bir dünya olacağını söyleyen Riccitiello, metaverse’te yer alacak olan tüm ortamların bu özelliklerin tamamına sahip olmayacağını belirtti; bu ortamların tamamen dijital ya da dijital ve gerçek dünyaları birleştiren bir yapıda olabileceklerinin altını çizdi.

Metaverse’te avatarların var olacağını söyleyen Riccitiello, metaverse’te tüm işlemlerin bir avatar üzerinden gerçekleştirileceği düşüncesini reddetti; Amazon’dan bir kitap siparişi vermenin avatar gerektirmediğine, bir otel rezervasyonunu avatarı ile yapmak zorunda olmadığına ama tamamıyla dijitalleştirilmiş bir otel odasını görerek karar vermenin daha faydalı olacağına dikkat çekti. Tek bir avatarın farklı ortamlara girebileceği düşüncesinin şirket odaklı bir düşünce ve bir iş modeli olduğuna dikkat çeken Riccitiello, farklı ortamların farklı avatarlar gerektireceğine işaret ederek World of Warcraft ve Nike için farklı avatarlar yaratmanın daha mantıklı olacağını söyledi.

Dünya çapında 100 ila 150 milyon evde oyun konsolu olduğuna, oyun bilgisayarlarının da hesaba katılmasıyla bu sayının 200 milyona yükseldiğine, fakat dünyada her ay 4 ila 4,5 milyar insanın mobil oyun oynadığına dikkat çeken John Riccitiello, AR/VR cihazlarının özel kullanım alanları olduğuna ve konsollardan ve bilgisayarlardan daha fazla sayıya ulaşmalarının pek de mümkün olmadığına değindi. Bir şirketin gerçek zamanlı ve üç boyutlu sosyal bir ortam yaratarak TikTok’un ulaştığı sayılara ulaşabileceğini ve hatta bu şirketin ByteDance’in TikTok ile yakaladığı çıkışa benzer bir çıkış yakalayan yeni bir şirket olabileceğini de ekledi.

Pek çok şirketin metaverse için atağa kalkacağına, fakat bu şirketlerin çoğunun piyasadan silineceğine inanan Riccitiello, Meta’nın Horizon ile başarmak istediğinin metaverse’ün içerisinde yer alacağını, fakat bu var olanın Horizon olmayacağını söyledi.

Roblox, Epic tarafından geliştirilen Fortnite ve Meta’nın geliştirdiği Horizon karşısında Unity’nin bir çabasının olmadığına değinilmesinin ardından kendisine yöneltilen bu durumun bir dezavantaj yaratıp yaratmadığı sorusunu, diğer şirketlerden farklı bir bakış açısına sahip olduklarını, bir oyun şirketi olmak yerine bir içerik oluşturma ve yönetim platformu olma amacı taşıdıklarını söyleyerek yanıtlayan Ricciotelli, Unity’nin bugün itibarıyla mobil oyunların %72’sinin, tüm oyunların yarısının ve AR/VR uygulamalarının üçte ikisinin ardındaki güç olduğunu belirtti.

Kaynak: Unity CEO: The killer app of the metaverse will be more like TikTok than Fortnite – Protocol