Skip to main content

Unicode, bayrak emojilerinin sarf edilen emeğe değmediği görüşünde.

Unicode Konsorsiyumu, hangi kategoride olursa olsun yeni bayrak emojisi kabul etmeyeceğini açıkladı. Konsorsiyum, bayrak emojilerinin hayata kattıkları değerin sistemlere entegre edilmeleri için sarf edilen çabaya kıyasla çok az olduğu görüşünde.

Konsorsiyum, bu görüşe ek olarak, bayrak emojilerinin “ötekilerin dışlanışlarını belirginleştirdikleri” fikrini de aktarıyor. Bir ülkenin bir bölgesine ait bir bayrağın kabulünün başka ülkelerin bölgelerine ait bayraklarının da eklenmesinin gerekliliğini doğuruyor. Fakat Unicode, seçilen bir emojiyi güncelleyebilse de kaldıramıyor. Dolayısıyla ne kadar süre geçerli olacağı ve hangi sıklıkla kullanılacağı bilinmeyen bir bayrak emojisini kabul etmek istemiyor.

Bayrak emojilerinin düşünüldükleri kadar sık kullanılmadıklarını belirten Unicode, kabul edilen emoji sayısını her yıl belirli bir sayıda tutmaya çalışıyor. Ek LGBTQ bayrakları gibi konularda ise bayrakların kişilerin kendilerini ifade etmeleri konusunda etkili bir mekanizma oluşturmadıklarına değinen Unicode, bayraklar yerine farklı renklerde kalplerin kullanımını öneriyor.

Öte yandan, ülke bayrakları gelecekte de Unicode’un bir parçası olacak. Unicode’un kendisine teklif edilen emojileri değerlendirdiği bir işleyişin aksine, ülke bayrakları, Unicode bölge kodu Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ülkelere otomatik olarak öneriliyor.

Kaynak: Unicode won’t accept any new flag emoji – Engadget