CİHAZLAR

DigitalAge | 16.01.2015 - 13:20

Üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş kalp, küçük kızın hayatını kurtarmada doktorlara yardımcı oldu

Küçük bir kızın doğuştan kaynaklanan çaresiz durumunu düzeltmek için Miami Children’s Hospital’deki Kalp ve Damar Cerrahlarından oluşan bir ekip, ameliyatın başarıya ulaşması için 3D yazıcıdan yardım aldı

Bugüne kadar üç boyutlu yazıcının insanların hayatlarını kurtardığı vakaları görmüştük. Son olarak ABD’nin Florida eyaletinden üç boyutlu yazıcının kullanıldığı sevindirici bir haber geldi.

Çocuk hastanesi olan ‘Miami Children’s Hospital’de kalp ve damarcerrahları, üç boyutlu yazıcıyı kullanarak; dört yaşındaki bir kızın kalbinin kopyasının çıktısını almayı başardı. Böylelikle cerrahlar, zor bir ameliyattan başarılı sonuç elde ederek; küçük kızın hayatını kurtardı.

Küçük kız, doğuştan “Total pulmoner venöz dönüş anomalisi (TAPVC)” hastalığından muzdaripti. TAPVC hastalığı, küçük kızın damarlarının kanı kalbin yanlış bir bölgesine pompaladığı anlamına geliyor; nefes almakta sıkıntılar yaşamasına neden oluyor; ve zayıf düşmüş bağışıklık sistemi, küçük kızın sık sık hastalanmasına neden oluyordu.

Gerçekleştirilen geçici ameliyatlar kalıcı olmayan çözümler sunsa da; doktorlar hastalığın kalıcı bir çözüme ulaşması gerektiğine inanıyorlardı. Küçük kızın durumu oldukça vahimdi, kalp uzmanları küçük kızın ancak birkaç haftalık yaşayabileceğini öngörüyordu. 3D yazıcı yardımıyla elde edilen modeli kullanarak; doktorlar, böylelikle ameliyat sırasında daha önceden üzerinde çalışılmamış donör kalbini kullanabildiler.

Küçük kız Adanelle Gonzalez’in kan akışı artık normale dönmüş durumda ve şu anda hastanede nekâhat döneminde.

Kaynak: CNET