Skip to main content

Ubisoft’un yeni yapay zekâ aracı “Ghostwriter”, video oyunları için otomatik olarak diyalog oluşturabiliyor.

Assassin’s Creed ve Watch Dogs gibi popüler oyun serilerinin geliştiricisi Ubisoft, oyunlardaki NPC diyaloglarının yazımını kolaylaştırmak için “Ghostwriter” adlı yeni bir yapay zekâ aracı geliştirdi.

Video oyun yazarları, yaratmak istedikleri etkileşimin karakterini ve türünü girerek Ghostwriter’ı kullanabiliyor. Yapay zekâ aracı daha sonra yazarların gözden geçirmesi için farklı alternatifler üretiyor. Yazarlar taslaklarda düzenlemeler yaptıkça Ghostwriter güncelleniyor ve daha özel seçenekler üretiyor.

Ghostwriter’ın arkasındaki fikrin, oyun yazarlarına daha büyük işlere odaklanmaları için zaman kazandırmak olduğunu söyleyen Ubisoft’un bir video yayınında belirttiğine göre; Ghostwriter, tekrar eden bir görevi daha hızlı ve etkili bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmak için yazar kadrosuyla birlikte oluşturuldu ve onlara oyunların anlatısı, karakterleri ve ara sahneleri üzerinde çalışmak için daha fazla zaman ve özgürlük sağladı.

İnsanların Ghostwriter’ı kullanmasının nasıl sağlanacağı ise merak konusu. Ghostwriter’ın geliştiricisi Ar-Ge Bilimcisi Ben Swanson’a göre, şu anda en büyük zorluk aracı ürüne entegre etmek. Bunu kolaylaştırmak için yapım ekibi, herkesin Ghostwriter’da yeni makine öğrenimi modelleri oluşturmasını kolaylaştıran bir back-end aracı olan Ernestine’i geliştirdi. Ghostwriter etkili olduğunu kanıtlarsa, yazarlar zamanlarını ve enerjilerini daha ayrıntılı ve ilgi çekici oyun dünyaları oluşturmak için harcayabilir.

Kaynak: Ubisoft’s new ‘Ghostwriter’ AI tool can automatically generate video game dialogue – engadget