Skip to main content

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan alkollü sürücünün Uber şoförü olduğu bilgisi üzerine, Uber’den açıklama geldi.

Uber, İstanbul Eyüpsultan’da Uber sürücüsü olduğu iddia edilen bir şahsın alkollü şekilde kazaya karıştığına dair iddialara ilişkin açıklama yaptı. Uber, yaptığı açıklamada sürücünün olayın gerçekleştiği saatte aktif olmadığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi;

“Uber, alkol kullanımı konusunda hiçbir tolerans göstermemektedir ve sürücü ortakları bu kuralı kayıt sırasında kabul ederler. Bahsi geçen olayın bir Uber yolculuğu sırasında yaşanmadığını teyit ediyoruz.

Olay bir Uber yolculuğu esnasında yaşanmamıştır ve sürücü olay günü Uber platformunda aktif değildir. Buna rağmen, önlem olarak sürücünün Uber platformuna erişimi engellenmiştir. Uber’in alkol/uyuşturucu kullanımını kesin olarak yasaklayan politikası uygulamada mevcuttur. Daha detaylı bilgi için buradan ulaşabileceğiniz Topluluk Kurallarımız’da bu açıkça belirtilmiştir. (Tüm sürücü ortakları sürüşe başlamadan önce bu kurallara uyacaklarını taahhüt eder ve sürücü ortağı anlaşmasını kabul eder.) Bir sürücünün veya yolcunun uygunsuz ya da tehlikeli bir şekilde davrandığına dair bir bildirim aldığımızda, soruşturma süresince sürücünün ya da yolcunun  uygulamayı kullanmasını önlemek için uygulamaya erişimini kaldırırız. Akıllı telefonlardan önce mümkün olmayan bir şekilde, teknolojimizi, yolculuk öncesinde, esnasında ve sonrasında güvenliğe odaklanarak kullanmaya devam ediyoruz.”