Skip to main content

Tutuklamalar, özel taksicilik hizmetine karşı Fransa’da taksi sürücülerinin ülkede hizmet vermesini protesto etmek için düzenledikleri eylemlerin ardından yaşandı

Agence France-Presse’e (AFP) göre; iki Uber Fransa yöneticisi gözaltına alındı. Tutuklamalar da özel taksicilik hizmetine karşı Fransa’da taksi sürücülerinin ülkede hizmet vermesini protesto etmek için düzenledikleri eylemlerin ardından geldi.

Tech Crunch’ın haberine göre; Uber France CEO’su Thibaud Simphal ve Uber Avrupa Müdürü Pierre-Dimitri Gore-Coty, yasadışı taksi faaliyetlerinden ve bazı dijital dokümanları eksik vermekten suçlu bulundu.

Uber’in basın sözcüsü ise Tech Crunch haberini doğrulayan bir açıklamada bulundu. Uber France CEO’su ve Avrupa Genel Müdürü’nün polis merkezindeki sorgulamalarının ardından gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

Fransa’da taksi sürücüleri, Uber tarafından kendilerinin tabi olduğu taksicilik lisanslarının alınmadığını; bu yüzden UberPOP’un haksız rekabet yarattığını iddia ediyor.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçtiğimiz hafta protesto gösterilerinin yayılması üzerine şehir içi araç paylaşım uygulaması UberPOP’u yasakladığını duyurdu.

Kaynak: engadget

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Rue89 Strasbourg