İŞ DÜNYASI

Digital Age | 10.05.2022 - 14:15

Uber CEO’su açıkladı: Maliyetler azaltılacak, işe alım “ayrıcalık” olarak görülecek

CEO Dara Khosrowshahi, Jerry Maguire‘a atıfla çalışanlara yatırımcılara “parayı göstermek zorunda olduklarını" aktardı.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, yatırımcılarla görüşmelerinin ardından şirketin piyasadaki değişimlere tepki vermesi amacıyla çeşitli yollara başvuracağını açıkladı.

Pandemi sürecinde yükselen teknoloji şirketlerinin hisselerinin düşüşe geçmeleriyle birlikte Nasdaq 100 Endeksi’nin beş haftadır düşüş açıklaması yatırımcılarda düşüncelere yol açtı. CNBC’nin haberine göre, Khosrowshahi, Uber çalışanlarına gönderdiği bir e-postada bu konuya değindi ve şirketin atacağı adımları sıraladı.

Khosrowshahi’nin e-postasına göre Uber pazarlama bütçesini ve teşvikleri kısacak, işe alıma bir “ayrıcalık” gözüyle bakacak.

Dün %11 değer kaybeden Uber hisseleri 52 haftanın en düşük seviyesine gerilerken, sene başından bu yana değer kaybı %45’i buldu.

Khosrowshahi, e-postasında belirsizlik ortamında yatırımcıların güvenli suları tercih edeceklerini, yatırımcıları kaçırmamak için adımlar atılacağını aktarırken, Tom Cruise’un başrolünde olduğu Jerry Maguire adlı filme atıfta bulunarak, yatırımcılara “parayı göstermeleri gerektiğini” belirtti.

Kaynak: Uber CEO tells staff company will cut down on costs, treat hiring as a ‘privilege’ – CNBC