SOSYAL AĞLAR

Sebla Kutsal | 02.03.2017 - 13:14

Twitter’ın yumurta hesaplarla savaşı sürüyor

Twitter 2017'de gerçekleştirme sözü verdiği güvenlik güncellemelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

Sosyal paylaşım ağı Twitter, kullanıcıları rahatsız eden hesaplarla ilgili bir dizi yeni güvenlik önlemini daha kullanıma sundu.

Bu konuda kısa süre önce bazı değişikliklere giden Twitter, bir algoritma aracılığıyla kullanıcıları rahatsız eden hesapları engelleme yoluna gideceğini açıkladı. Bu algoritma sayesinde,  bir kullanıcıyı defalarca taciz eden diğer bir kullanıcı otomatik olarak engellenecek.

Şimdiye bu süreç; kullanıcıların şikâyetlerinin değerlendirmesiyle işliyor, taciz eden hesaplara, bu işle ilgilenen Twitter çalışanları tarafından müdahale ediliyordu.

Yeni filtreler geldi

Bunun yanı sıra, kullanıcıya daha fazla kontrol imkânı sunacak yeni filtreleme alternatifleri de hizmete girdi. Örneğin, profil fotoğrafı, e-posta adresi olmayan, telefon numarası onaylanmamış hesaplar filtrelerle doğrudan engellenebilecek. Ayrıca “Mute” özelliği bazı içeriklerin timeline’da istenildiği süre boyunca gizlenmesini mümkün kılacak.

Rahatsız edici davranışlarda bulunan hesapların raporlanmamış dahi olsa tespit edebilmesine olanak sağlayan yeni güncellemeler arasında; taciz içeren tweetleri raporlama, rahatsızlık verici hesapların açılmasının önlenmesi ve daha güvenli arama sonuçları sağlamak gibi önemler yer alıyor.

Uyarı mesajları gönderilecek

Twitter bundan böyle hesapları tehlikede olan, ele geçirilen kişilere hem bundan haberdar etmek hem de bu durumla ilgili ne gibi önlemler alındığını bildirmek amacıyla uyarı mesajları da gönderecek.