SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 04.04.2022 - 15:36

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den itiraf

Dorsey, eski interneti özlediğini ve internetin geçirdiği değişimde kendisinin de payı olduğunu belirtti.

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Cumartesi günü paylaştığı bir tweette internetin eski günlerini özlediğini itiraf etti. İnternetin bugünkü haline gelmesinde payı olduğunu da ekledi.

Dorsey, tweetinde, “Usenet, IRC, the Web, hatta e-mail (PGP şifreleme ile) günleri bile harikaydı. Keşif ve kimliğin şirketler üzerinden merkezileştirilmeleri internete gerçekten zarar verdi. Bundan kısmen sorumlu olduğumu biliyorum ve pişmanım” dedi.

Engadget, Twitter’ın insanların haber tüketim alışkanlıkları başta olmak üzere dijital dünyanın ve ekonominin üzerindeki etkisine dikkat çekerken; Mashable, Twitter’ın büyüme beklentilerini karşılayamamasına rağmen kültürel etkisinin tartışılmaz olduğunun ve Dorsey’in zaman zaman böyle çıkışlar yapmaktan kaçınmadığının altını çizdi.

Dorsey, daha önce de Web3 ile ilgili bir açıklama yaparak, Web3’ün merkezi olmayan bir yapıda olduğunu düşünenlere, “Web3’ün sahibi siz değilsiniz. [Web3’ün sahibi] Risk sermayesi şirketleri (VC) ve onların limitet ortaklıkları (LP). Onların teşviklerinden hiçbir zaman kaçamayacak. Web3, en nihayetinde, farklı bir etikete sahip başka bir merkezi yapı. Neye bulaştığınızı bilin…” demişti.