Skip to main content

Twitter, “terör örgütü propagandası” yapılan içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle Türkiye’nin kestiği para cezasına karşılık yeni bir dava açtı

Twitter‘ın, geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından kesilen 150 bin liralık para cezasının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Türk mahkemelerine dava açtığı ortaya çıktı. Cezanın ödenmesi için 30 günlük sürenin bitmesinden sonra Twitter’dan karşı atak geldi. Twitter, kesilen cezanın hukuka aykırı olması gerekçesiyle Ankara 10. İdare Mahkemesi’ne karşı dava açarak, cezanın iptalini istedi.

Twitter’ın verilen cezayı ödememesi ve karşı dava açması üzerine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde oldu: : “Yasalar çerçevesinde iş yapmalarını sağlamak ana gayemiz. Yeni bir yasa getirdik, uygulanmayan mahkeme kararlarına karşılık para cezası yoluna gidildi ve Twitter’a 150 bin TL’lik ceza kesildi ve Amerika’daki merkezine gönderdik, 30 gün tebligat süresi doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre yasal olarak hangi adım atılacaksa o adımı atacağız. Vazgeçmemiz söz konusu değil, burda ticaret yapan, hizmet veren herkes Türkiye’nin yasalarına göre iş yapmak zorundadır.”