Skip to main content

Twitter sağlıklı iletişimi sürdürebilmek adına birtakım uygulamalara gidiyor. Kilitli hesaplar ve takipçi sayılarını ilgilendirecek bu gelişmenin ayrıntıları haberimizde…

Twitter sahte hesaplarla mücadelesine devam ediyor. Twitter, 50 bin Rus botunun Donald Trump’ın aday olduğu başkanlık seçiminde sonucu etkilemek için çalışmalar yaptığını kabul etmişti. Twitter’ın güven ortamı oluşturma ve sağlıklı iletişimi teşvik etme yönündeki devam eden genel çalışmalar kapsamında troller ve botlar temizleniyor.

Twitter tarafından yapılan açıklamada, ani değişiklikler görülen hesapların kitlendiğini, böyle durumlarda hesap sahiplerinin parolalarını yenilememeleri hesabını doğrulamamaları halinde hesapların kilitli tutulacağı belirtildi. Bu hafta içerisinde dünya çapında kilitli hesapların takipçi sayılarından düşüleceğini duyuran Twitter, birçok profilde görüntülenen takipçi sayısı düşme ihtimalini belirtti.

Twitter’ın konula ilgili yayınladığı blogda yer alan bilgiler şöyle;

Bir hesap neden kilitlenir?

Hesap faaliyetlerinde ani bir değişiklik tespit edersek hesabı kilitleyebiliriz ve hesabın kontrolünün hala kendilerinde olup olmadığını belirlemek için hesap sahibiyle iletişime geçilebilir. Hesap faaliyetlerindeki bu ani değişiklikler arasında çok sayıda istenmeyen yanıt veya mention yapılması, hatalı bağlantıların gönderilmesi veya hesabın bir mention sonrasında çok sayıda hesap tarafından engellenmesi yer alabilir. Başka servislere ait e-posta – parola kombinasyonlarının çevrimiçi olarak gönderilmesi durumunda da hesap kilitlenebilmektedir. Bilgilerin hesabı riske attığı düşünülmekte ve hesap sahiplerinden kendi güvenlikleri için parolalarını değiştirmeleri istenmektedir. Hesapla ilgili bir sorun olmadığı onaylanana kadar hesap kilitlenmekte, hesapların tweet göndermeleri veya reklamları görmeleri mümkün olmamaktadır.

Bu hesapların spam veya bot’lardan farkı nedir?

Bu hesaplar genellikle gerçek insanlar tarafından oluşturulmuştur ancak hesabın hala aynı kişi tarafından kontrol edildiğii onaylanamamaktadır. Spam hesaplar (bot hesaplar olarak da adlandırılmaktadırlar) tipik olarak ilk günden itibaren spam davranışları sergilerler. Bunlar sistemlerimiz tarafından giderek artan kolaylıkta tespit edilebilmekte ve otomatik olarak kapatılabilmektedir.