Skip to main content

Popüler sosyal medya platformu Twitter’a hesap onaylatma (Mavi Tik) sisteminin “daha iyi bir versiyonu” geliyor.

Periscope‘ta perşembe günü canlı yayın yapan Twitter Ceo’su Jack Dorsey, hesap onaylatma özelliğinin yeniden tasarlandığını, hesap doğrulama hizmetinin tüm kullanıcılara sunulacağını söyledi.

“İnsanlar kendileri hakkında daha fazla bilgi doğrulayabilecekler ve bunun için bizim hakem olmamız veya yönlendirmemiz gerekmiyor” diyen Dorsey, söz konusu revizyonun ara seçimlerden önce tamamlanacağını belirtti.

Onaylama sistemindeki iyileştirme Twitter‘ın nefret söylemiyle, taciz ve yanlış haberlerle mücadele politikası kapsamında atacağı adımlardan sadece biri. Dorsey’ye göre, platformun yapacak çok işi var ve bunların, bugünden yarına gerçekleşmesi beklenmemeli.

Doğrulanan hesapların mavi tik ile işaretlenmesi şeklindeki özellik, geçen sonbahardaki Jason Kessler skandalından sonra askıya alınmıştı. Beyaz ırkın diğer ırklardan daha üstün olduğuna inanan Kessler, mavi tikli Twitter hesabını ırkçıları bir araya getiren etkinlikler düzenlemek için kullanmış ve bunun üzerine Twitter eleştiri yağmuruna tutulmuştu.