Skip to main content

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, dünya genelinde siyasi reklamları kaldıracaklarını açıkladı.

Twitter‘ın kurucusu Jack Dorsey, kendi hesabından yaptığı açıklamada “Siyasi mesajların muhatabına satın alınarak değil, hak ederek ulaşması gerektiğine inanıyoruz” diyerek aldıkları kararın nedenlerini sıraladı. Twitter’ın bu kararının 22 Kasım‘dan itibaren uygulanmaya başlayacağını belirten Dorsey, şu anki mevcut reklamverenlere ek süre sağlamak adına bu tarihi belirlediklerini ifade etti. Dorsey, bu kararın platformdaki reklam kanallarının kullanılarak yanlış bilgilerin yayılmasını önleme kapsamında alındığını açıkladı.

 

Jack Dorsey, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Internet reklamları son derece güçlü ve reklam verenler için çok etkili bir yol olmasına rağmen, bu güç milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek oy verme sürecini etkileyebileceği için risk teşkil ediyor. Internet üzerinden siyasi reklamlar medeni tartışma zeminine yeni zorluklar sunuyor. Makine öğrenmesi tabanlı mesajlaşmalar, mikro hedefleme, kontrolsüz yanıltıcı bilgiler ve derin uydurmalar. Hepsi şaşırtıcı hızla büyüyor ve sofistike hale geliyor.

Bu zorluklar sadece siyasi reklamları değil tüm internet iletişimini etkileyecek. En doğrusu paranın getirdiği yük ve karmaşayı denklemden çıkararak gücümüzü temel problemlere odaklamak olacak. İkisini birden çözmeye çalışmak ikisini de yeterince iyi çözememek anlamına gelecekti ve güvenilirliğimize zarar verecekti.”