TEKNOLOJİ

Erdem Akın Temel | 24.01.2022 - 15:29

Twitter kullanıcılarından Neuralink-Black Mirror kıyaslaması

Twitter kullanıcıları Musk'a ve Neuralink'e yönelik eleştirilerini dile getirirken, Neuralink, bilgisayar oyunu oynayan bir maymunun videosunu YouTube'da paylaştı.

Twitter kullanıcıları, Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu Neuralink tarafından tasarlanan beyin implantı konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Elon Musk’ın klinik deneyler için bir yöneticiyi işe alacağını açıklamasının ardından artan eleştiriler, Musk’ın bahsettiği, insan beynine entegre edilecek olan çipin kötü sonuçlar doğuracağı yönünde.

Musk, bir beyin-bilgisayar ara yüzü olan çipi körlük, felç ve işitme kaybına çare olarak geliştirdiklerini ve çipe sahip olan insanların akıllı telefonlarını düşünceleri ile parmakları ile kontrol ettiklerinden daha hızlı kontrol edebileceklerini söylerken, bu sözler, Twitter kullanıcılarına Charlie Brooker’ın ünlü dizisi Black Mirror’u hatırlattı.

Black Mirror, teknolojik gelişimin yaratabileceği distopyaları keşfe çıkan bir dizi. Dizinin 2011 yılında Netflix’te yayınlanan “The Entire History of You” (Senin Tüm Geçmişin) adlı bölümünde insanların gördüklerini görsel-işitsel bir şekilde kaydetmelerine, bu anıları istedikleri zaman izlemelerine, düzenlemelerine, sansürlemelerine ve silmelerine olanak sağlayan bir beyin implantının hayata getirdiği olumsuzluklar konu alınıyor.

Black Mirror - The Entire History of You

Black Mirror – The Entire History of You

Neuralink ve özellikle Musk tarafından yapılan açıklamalar Twitter kullanıcıları tarafından bahsi geçen Black Mirror bölümüne benzetilirken, bir başka bölüme de atıfta bulunuluyor. 2013 yılında yayınlanan “Be Right Back” (Hemen Döneceğim) adlı bölümde bir karakterin kaybettiği bir insanın bedenine onun yerini alması için yapay zekâ indirdiği görülüyor.

Bazı kullanıcılar Neuralink’in çalışmaları ve Musk’ın açıklamaları ile ilgili espriler yapsalar da genel kanı Neuralink’in insanları Black Mirror’da tasvir edilen distopyalara bir adım daha yaklaştırdığı yönünde.

Bu tartışmalar Twitter’da sürerken Neuralink, bir beyin implantı ile bilgisayar oyunu oynayan bir maymunun görüntülerini paylaştı.

Kaynak: Twitter users are comparing Elon Musk’s Neuralink chip implants to a similar device featured in the hit dystopian series, ‘Black Mirror’ – Insider