Skip to main content

Twitter, hayatını kaybeden ünlülerin hesaplarına ve bir milyondan fazla takipçisi olan hesaplara mavi onay işareti eklemeye başladı.

Twitter, Elon Musk’ın talimatıyla geçen hafta, ücretli abonelik sistemi Twitter Blue’ya kaydolmamış hesaplardan mavi onay işaretlerini kaldırmaya başlamıştı. Birçok ünlü kişi Twitter Blue’ya kaydolmayı reddetmiş ve bu nedenle geçen hafta mavi işaretlerini kaybetmişlerdi.

Ancak Twitter, attığı bu adımdan geri döndü ve cumartesi günü bir milyondan fazla takipçisi olan hesapların mavi onay işaretleri birdenbire hiçbir ücret ödenmeden iade edildi. Doğrulamayı alan ancak hizmet için ödeme yapmadıklarını söyleyen kullanıcılar arasında yazar Neil Gaiman, aktör Ron Perlman, Massachusetts Institute of Technology yer alıyor.

Yazar Neil Gaiman pazar öğleden sonra, “Merak edenler için, Twitter Blue’ya abone değilim. Telefon numaramı kimseye vermedim. Burası karışık bir yer haline geldi” diye tweet attı. Diğer ünlüler de benzer şeyler söyledi.

Ayrıca Kobe Bryant, Norm Macdonald, Anthony Bourdain, Chadwick Boseman ve Michael Jackson gibi artık aramızda olmayan ünlülerin Twitter hesaplarına da mavi onay işareti eklendi.

Twitter’ın bu şekilde kaç kullanıcıya yeniden mavi onay işareti verdiği net değil. Cuma günü Elon Musk, aralarında LeBron James ve Stephen King’in de bulunduğu birkaç ünlünün Twitter Blue aboneliğini şahsen ödediğini söyledi.

Bu hesaplardaki mavi onay işaretine tıkladığınızda “Bu hesap, Twitter Blue’ya abone oldukları ve telefon numaralarını doğruladıkları için doğrulandı” diye yazıyor. Yani kişinin bu hesapları doğrulamak için ödeme yapıp yapmadığı veya Twitter’ın onlara ücretsiz mavi onay işareti verip vermediği belli değil.

Kaynak: Twitter adds blue checks to accounts of dead celebrities – engadget