Skip to main content

Twitter, kendi resmi Twitter hesabı aracılığıyla halka arz başvurusu yaptığını duyurdu.

San Francisco merkezli sosyal ağ şirketi bir süredir halka açılacağı duyurusunu yapıyor, en son yaptığı ataklar da bu zamanın geldiğini belli ediyordu. Geçtiğimiz ayın sonunda Twitter’a, ticari faaliyetlerden sorumlu olmak üzere Ticketmaster’ın eski CEO’su Nathan Hubbard katılmıştı. Wired’da yer alan haberde; şirketin potansiyel gelir kaynaklarına ilişkin olarak yatırımcıları memnun edecek bir atılım olabileceği düşünülüyor.

Şirket, geçtiğimiz günlerde 350 milyon dolara mobil reklam platformu MoPub’u satın almıştı. Bu satın alma da diğer sosyal medya ağının halka açılmasının planladığı gibi gitmediğini düşünürsek; mantıklı görünüyor. Facebook’un hisse fiyatı ise mobil reklamların bekleneni karşılamasına ilişkin bir süre istikrarsızdı. Ancak mobildeki işler Facebook’un istediği gibi gitmeye başladığında, durum hisselere de yansımış oldu. Geçtiğimiz günlerde Facebook hisseleri en yüksek değerini gördü. TechCrunch’ın bir etkinliğinde konuşan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Twitter’ın halka arz konusunda çekingen olmasına gerek olmadığını söylemişti.

Wired’da yer alan haberde Twitter’ın halka arz başvurusunda zorlanmış olabileceğini düşünüyor. Bu duruma neden olarak; ABD’de geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren JOBS Yasası gösteriliyor. All Things D’de Twitter halka arz başvurusunu ABD Menkul Kıymetler Borsası’na önceden başvurduğu bilgisi paylaşıldı. Başvurunun gizli tutulmasına neden olarak da şirketin gelirlerinin 1 milyar doların altında olduğu tahmininde bulunuluyor.

Facebook ile bir karşılaştırma yapılırsa eğer, Facebook 2012 yılının başlangıcında 3,7 milyar dolar geliri olduğu ve 845 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklamıştı. Twitter ise 200 milyon aktif kullanıcıya sahip. Twitter CEO’su Dick Costolo, bu yılın sonunda 400 milyon kullanıcıya erişebileceği tahmininde bulunmuştu.