İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 09.06.2022 - 14:54

Twitter, Elon Musk’ın teklifini kaçırmamak için harekete geçti

Musk’ın teklifini kaçırmak istemeyen Twitter, spam ve sahte hesap sayısı konusunda Musk'ı ikna edebilmek için Musk ve ekibine “yangın hortumunun” anahtarını vermeye hazır.

Elon Musk, geçtiğimiz dönemde Twitter’ın tamamını satın almak amacıyla yaklaşık 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunmuş; bu teklifi şirketin yönetim kurulunca kabul görmüştü. Düzenleyicilerden ve şirketin hissedarlarından onay beklenirken, Elon Musk, Twitter’daki spam ve sahte hesapların sayısını sorun ederek, anlaşmayı bozabileceğinin sinyallerini vermişti.

Twitter, hesapların yaklaşık %5’inin spam ve sahte hesap olduğu açıklamasında bulunurken; Musk, bu oranın gerçeği yansıtmadığı, spam ve sahte hesap sayısının şirket tarafından duyurulandan daha fazla olduğu iddiasında.

Musk’a göre açıklanandan daha fazla spam ve sahte hesabın bulunması reklamverenlerin platformdan çekilmelerine ya da daha düşük fiyat teklifleri istemelerine yol açabilir. Bu durumda kâr payının düşeceğini belirten Musk, halihazırda şirketin değerinin üzerinde bir teklif yaptığının ve kâr payının düşmesi ile şirketin değeri ile yaptığı teklif arasındaki makasın daha da açılacağının altını çiziyor.

Twitter, Musk’ın bu iddialarına yanıt olarak, Musk’a ve Musk’ın ekibine “firehose”, yani yangın hortumu olarak adlandırılan platforma giriş izni verme teklifinde bulundu. Günlük olarak yüz milyonlarca tweetin aktığı, kullanıcılar, kullanıcıların sahip oldukları cihazlar ve ilişkili hesaplar hakkında bilgi alınabilen bu platforma halihazırda belirli bir ücret karşılığında erişilebiliyor; 24 şirketin araştırma ve pazarlama amaçlarıyla bu platformu kullandığı biliniyor.

Musk, Twitter için teklif yapmadan önce şirketin finansal durum ve iç işleyiş raporlarını detaylı bir şekilde incelemediğini, alım gerçekleştirmek istediğini, fakat Twitter’ın bir şekilde kendisini yanıltması halinde anlaşmadan çekileceğini belirtmişti.

Musk her ne kadar şirketi satın almak istediğini, fakat öncesinde spam ve sahte hesap sayılarına dair raporları görmek istediğini söylese de kimi çevrelerde bu konuyu bahane ederek anlaşmadan ayrılma amacında olduğu dile getiriliyor.

Kaynak: Twitter acts to save Elon Musk acquisition deal, report says – Digital Trends