Skip to main content

Twitter, sahip olduğu veri arşivini ücretsiz olarak akademisyenlerle paylaşıyor.

Mikroblog sitesi, daha önceden dünyada kullanıcıların ne konuştuğu ve ne yaptığına ilişkin tweet koleksiyonunda girişe imkân vermişti. Ancak şimdi yeni bir hibe programı ile Twitter, sosyal bilimciler ve diğer akademisyenler için 2006 yılına kadar uzanan tweet arşivini taramayı kolaylaştırmak istiyor.

Akademisyenler, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketleri aracılığıyla veri toplamayı büyük fırsat görüyor. İnternet kullanıcılarını hedef alacak çalışmada bu tür veriler tercih ediliyor. 10 bin kişiyle iletişim kurmaktansa yazılan kodlar bu işi halledebiliyor.

Twitter’ın ‘Data Grants’ programı, aracı firma Gnip aracılığıyla araştırmacılara veriler için farklı bir yöntem sunuyor.

Şirket, araştırmacılardan başvuruları kabul etmeye başladı. Başvuru süreci de 15 Mart’a kadar devam edecek.

Twitter, daha öncesinde nezlenin nerede ortaya çıktığı tahminlerinde bulunmak üzere John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılarla çalışmıştı. Yeni program ile de benzer projelere kapıların açılması hedefleniyor.

Sosyal medya devi Facebook da kendi verilerini tanınan bazı araştırmacılarla paylaşmıştı. Ancak bu verileri anlamak çoğu kişi için zordu. Twitter da sahip olduğu verinin küçük bir bölümünü API veya başvuru programlama arayüzü aracılığıyla ulaşılabilir yapıyor.

 

Kaynak: Wired  

Fotoğraf: Scott Beale/Flickr