Skip to main content

Twitch, yetişkin içerikler için yeni “İçerik Sınıflandırma Etiketleri” ekledi.

Canlı yayın platformu Twitch, yetişkinlere yönelik içeriklerini yeniden sınıflandırıyor. Twitch’te sunulacak yeni etiketler şöyle:

  • Yetişkinlere yönelik oyun
  • Cinsel temalar
  • Uyuşturucu, zararlı madde veya aşırı tütün kullanımı
  • Şiddet, kan, vahşet tasvirleri
  • Aşırı argo ve küfür
  • Kumar

İçerik sınıflandırma etiketlerine yenilerinin eklenmesiyle yayıncılar artık Twitch’te canlı yayınlarını sadece ‘Yetişkin İçeriği’ olarak değil daha spesifik olarak ifade edebilecek. Yani yayıncılar, bundan sonra kanallarında cinsel temalar, uyuşturucu, zararlı madde ve aşırı tütün kullanımı, şiddet, küfür ve kumar gibi içeriklere yer verecekse bunu belirtmek zorunda.

Yayıncılar tarafından kendi içeriklerini ifade etmek için kullanılan bu yeni etiketlerle, izleyiciler kendilerine uygun yayınlara daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Twitch, yaptığı açıklamada bu güncellemeyle Topluluk İlkelerinde bir değişiklik yapmadıklarını, fakat Twitch’te izin verilen belli içerik türlerinin etiketlenmesi gerektiğine ilişkin kurallar getirdiklerini ifade etti. Yayıncıların doğru içerik etiketi kullanmadığında e-posta yoluyla bir uyarı alacağını ve yayınlarına otomatik olarak doğru etiket uygulanacağını belirten şirket, yayınını doğru şekilde etiketlemeyen yayıncıya askıya alma yaptırımı uygulanmayacağını da söyledi.

Yayıncılara yeni içerik etiketlerini nasıl kullanacaklarını iyi anlamaları için 20 Temmuz 2023 tarihine kadar süre veren Twitch, “20 Temmuz’a kadar gönderilen uyarılar sadece yayının otomatik olarak etiketlenmesiyle sonuçlanacak fakat sonrasında uygulanacak yaptırıma ilişkin uyarı sayısına dahil edilmeyecek. 20 Temmuz’dan sonra ise uyarılar hesaba işlenecek ve birden fazla uyarı etiketin kilitlenmesi ile sonuçlanacak” ifadelerini kullandı.

Twitch ayrıca bu etiketlerin, yayıncıların topluluklarına daha uygun olabilecek izleyicilerle bağlantı kurmasına, genç izleyicileri ve reklamverenleri korumaya yardımcı olacağını da belirtti.

İçerik Sınıflandırma Etiketlerine Yayın Yöneticisinde yer alan “Yayın Bilgilerini Düzenle” bölümünden erişmek mümkün.

Kaynak: Twitch replaces its mature content mode with more granular ‘labels’ – engadget