Skip to main content

Daha önce 26 Mayıs’ta yapılması planlanan frekans ihalesi bugün gerçekleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz” sözlerinin ardından 3 ay ertelenip, 4G yerine 4,5G ismini alan frekans ihalesi bugün (26 Eylül 2015) yapılıyor.

En az 2,7 milyar euro’luk (9,2 milyar TL) değere ulaşması beklenen ihalenin, 20 ayrı frekans paketiyle tam gün sürmesi bekleniyor.

İhalede öncelikle tekliflerin alındığı sıra numarasına göre açılacağını anlatan İhale Komisyonu Başkanı ve BTK Başkan Yardımcısı Deniz Yanık, istekliler tarafından Komisyona sunulan tüm belgelerin ve geçici teminatların tam ve usulüne uygun olup olmadığı kontrol edileceğini bildirdi.

Belge ve teminatların tam ve uygun olup olmadığının incelenmesinden sonra paket satışlarına başlanacağını vurgulayan Yanık, belgeleri ve teminatı tam ve usulüne uygun olmayan isteklinin ihaleye katılamayacağını söyledi.

800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans paketinin asgari bedeli katma değer vergisi (KDV) hariç olmak üzere 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 euro olarak belirlendi. Yüzde 18 KDV ile devletin kasasına en az 2,7 milyar Euro girmesi bekleniyor. İhale şartnamesini alan şirketler arasında ise Avea, Turkcell, Vodafone ve Netgsm yer alıyor.

  • Türkiye’deki mobil iletişim bant genişliğini 5 katına çıkaracak. Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz’a çıkacak
  • Mobil internet bağlantısı 10 katına kadar hızlanacak. Şu anda Türkiye’de kullanılan 3G teknolojisi ile 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi 4G ile 6,5 dakikaya kadar düşecek
  • İhale kararının kesinleşmesini müteakip, İhaleyi Kazananlar Sayısı Sınırlandırılmış Kullanım Hakkı yetkilendirmesi kapsamında IMT hizmetlerini sunmak üzere 30 Nisan 2029’a kadar yetkilendirilecek
  • İhalenin ardından tahsis edilecek frekanslardan 1 Nisan 2016’dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek

Kapalı teklif açık ihale usulü ile gerçekleştirilecek ihale, teklif zarflarının açılmasıyla başlayacak. İhale komisyonunun teklif zarflarındaki evrakı kontrol etmesinin ardından 20 ayrı frekans paketi, açık artırmayla ihale edilecek. Bu yüzden de ihalenin akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Mobil iletişim operatörleri tam kadro frekans ihalesi için Ankara’ya gitti. Avea’yı temsilen Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan ve Türk Telekom Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir katılıyor. Vodafone Türkiye’yi temsilen şirketin CEO’su Gökhan Öğüt ve şirketin İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ihalede yer alacak. Turkcell’den ise Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve Turkcell Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ihaleye katılacak isimler arasında yer alıyor.

 

Kaynak: hurriyet.com.tr

Fotoğraf: hurriyet.com.tr