Skip to main content

İnternet işinde data transferi istatistiklerini tutan Renesys şirketinin verilerine göre Türkiye’nin 12 Ağustos tarihinden itibaren Suriye’ye sağladığı internet bağlantısı sonlandı. Bu tarihe kadar Suriye’nin internete bağlanmasında, yurtdışına çıkış yapmasında önemli…


İnternet işinde data transferi istatistiklerini tutan Renesys şirketinin verilerine göre Türkiye’nin 12 Ağustos tarihinden itibaren Suriye’ye sağladığı internet bağlantısı sonlandı. Bu tarihe kadar Suriye’nin internete bağlanmasında, yurtdışına çıkış yapmasında önemli rol oynayan TürkTelekom’un 12 Ağustos itibariyle bu hizmeti sıfırladığı ortaya çıktı. Yaşanan bu durum ülkede internet hizmetinin yavaşlamasına hatta zaman zaman kesilmesine yol açıyor. Türk-Suriye ilişkilerinin bu son gelişmede rolü olabileceği ifade ediliyor. Buna karşılık Türk Telekom yetkilileri kesintinin bölgedeki olaylardan dolayı yaşandığını Suriye Telekom’un ise arızalara müdahale edemediği bilgisini verdi.

Yükü Çinliler taşıyor
Son bilgilere göre artık Suriye’yi internete bağlı tutan tek firma Çinli PCCW firması. Ülkedeki ayaklanmayla ilgili bilgilerin dünyaya ulaşmasında hayati rol oynayan interneti Hong Kong merkezli PCCW ayakta tutuyor. Şirket Suriye’ye deniz altından Lübnan, Mısır ve Kıbrıs hattından internet bağlantısı sağlıyor. Türk Telekom’un 3 Ağustos tarihinde bir günlüğüne internet hizmeti vermediği, İtalyan Telecom Italia ile Alman Deutsche Telecom’un da verdiği altyapı servisini sınırladığı belirtiliyor. Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini Lübnan kökenli Saudi Oger kontrol ediyor. Suriye’ye elektrik satan Türkiye, bu hizmeti sonlandırmayı düşünmezken Enerji Bakanlığı bunun gerekçesini insani ihtiyaca bağlıyor.
(Kaynak: Milliyet)
Güncelleme:
Türk Telekom’dan yukarıdaki habere ilişkin az önce bir basın açıklaması geldi. Aynen paylaşıyoruz:
“Bugün bazı gazetelerde ve internet haber sitelerinde yer alan “Türkiye Suriye’nin fişini çekti” başlıklı, Türk Telekom’un Suriye’deki internet bağlantısını kestiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.
Suriye’de yaşanan internet kesintilerinde, Türk Telekom’un herhangi bir müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir. Türk Telekom olarak Suriye Telekom’a verdiğimiz servislerde, 11 Ağustos 2012 tarihinden bu yana kesintiler yaşanmaktadır. Ancak sorun bütünüyle Suriye’nin kendi fiber optik altyapısında yaşanan kesintilerden kaynaklanmaktadır.”