Skip to main content

Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nda, yeni iş alanları ve akıllı robotların ne zaman iş hayatına gireceği masaya yatırıldı

Türkiye’de 4. Sanayi Devrimi’nin nasıl gerçekleşeceğinin tartışıldığı Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nda, 30 yıl içinde akıllı robotların işbaşı yapmaya başlayacağı gündeme geldi. Forum kapsamında değerlendirmeler yapan Dijital Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer, Endüstri 4.0 süreci ile şirketlerin dijital bir dönemden geçeceğini ve bu dönemin 10 binlerce kişiye yeni iş imkanı sunacağını vurguladı.

Türkiye 4. Sanayi Devrimi’ni bugünden başlatmalı

İşletmelerin dijitalleşmeyi esas alan bir süreçten geçeceğini belirten Dijital Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer, 30 yıl içinde yaşanması beklenen değişimleri değerlendirdi. Tuncer: “İş alanı ve görevi dolayısıyla geleceğin mavi yakalı çalışanları olarak adlandırabileceğimiz yeni nesil akıllı robotlar 4. Sanayi Devrimi’nin en dikkat çeken yanı olacak. Taşımacılık ve lojistik gibi insanı yoran zorlu işler başta olmak üzere üretimin birçok aşamasında da etkili olabilecek akıllı, gelişebilen, öğrenebilen ve kendini tedavi edebilen özelliklere sahip robotlarla iş hayatında ne zaman karşılayacağımız ise en çok merak edilen konular arasında. Şu anda 30 yıl içinde Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ni gerçekleştirmesi öngörülüyor. Bu dönüşüm gerekli adımların atılmasıyla gerçekleştirilebilirse 30 yıl sonra fabrikalarda akıllı robotlarla karşılaşabiliriz. Bu süreçte şirketler de dijital bir dönemden geçecek ve dijital dönüşümden doğacak yeni iş alanları 10 binlerce kişiye istihdam sağlayacak” şeklinde konuştu.

Hayalleri zorlayan yenilikler

Dijital Dönüşüm Derneği tarafından düzenlenen Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nda sosyal hayatın tanışacağı yeniklerden de örnekler sunuldu. Yaşanacak değişimlerin hayalleri zorladığını belirten Tuncer, “Organik 3D yazıcılar hayatımızı bambaşka bir noktaya taşıyacak. Bu yazıcılardan pizza hamuru ve hamburgerler üretebileceğiz. Yine aynı yazıcılardan kilo alınca genişleyen, zayıflayınca incelen kıyafetler tasarlayıp basabileceğiz. Kısacası dijitalleşmeyi hayatımızın her alanında konfora dönüştüreceğimiz günleri yaşayacağız” diye konuştu.