Skip to main content

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1,64 milyar TL’nin üzerine çıkan programatik reklam yatırımları tüm reklam yatırımlarının yüzde 66’sını aştı.

Tüm dünyada dijital reklam yatırımlarına ilgi artıyor. eMarketer’ın öngörülerine göre, dijital reklam yatırımları bu yıl geleneksel reklam yatırımlarını geride bırakarak yüzde 52’lik pay alacak. Programatik çözümler ise dijital reklamların en önemli harcama yöntemlerinin başında geliyor.

İnsan müdahalesinin minimuma indiği, yapay zekâ çözümlerinin daha fazla tercih edilmeye başlandığı Türkiye’deki dijital reklam yatırımlarında da tüm dünyada beklendiği gibi programatik satın alma yöntemleri öne çıkıyor. IAB Türkiye’nin açıkladığı rakamlara göre, dijital reklam yatırımları bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artarak 2,47 milyar TL’ye ulaştı. Programatik reklam yatırımları ise yüzde 16 oranında artarak, tüm reklam yatırımlarının yüzde 66’sından daha fazlasını oluşturdu.

Yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojilerinin reklam satın alma modellerinde daha az insan müdahalesine olanak tanıdığına dikkat çeken RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Derin öğrenme teknolojisi ile reklamverenler kullanıcılara çok daha kişiselleştirilmiş reklamları programatik satın alma üzerinden verebiliyorlar. Kullanıcıların bulundukları konum, kullandıkları cihaz, hava durumu, zaman ve yaş aralıkları gibi verilere uygun olarak hazırlanan gösterim bazlı reklamlar, programatik yoluyla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Böylece çok daha verimli ve yatırım geri dönüşü yüksek dijital kampanyalar yürütülebiliyor” dedi.