Skip to main content

Türkiye’de online kullanıcıların yüzde 73’ü TV izlerken aynı anda internete bağlanıyor

Türkiye’deki internet kullanıcılarının alışkanlıklarını analiz eden DigitalSCOPE 2014 Raporu’nun sonuçlarına göre, Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 73’ü TV izlerken aynı anda internete bağlanıyor. Aynı anda iki ekranı kullananların yüzde 47’si TV karşısında sosyal medyada geziniyor, yüzde 21’i TV’de gördüğü insanları ve yüzde 19’u da TV’de gördüğü markaları internette araştırıyor.

Yüzde 60, internet başında 2 saatten fazla kalıyor

Rapora göre, internet kullanıcılarının yüzde 63’ü her gün online oluyor, yüzde 60’a yakını ortalama bir günde 2 saatten daha fazla süresini internette geçirirken yüzde 21’i için ise bu süre 5 saatten daha fazla. İnternette günde 30 dakikadan az vakit geçirenlerin oranı ise yüzde 8’de kalıyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 82’si her gün online

Araştırmada internet kullanıcılarının cihaz tercihlerine dair de ilginç bulgular var. Türkiye’de yaşayan akıllı telefon sahiplerinin yüzde 82’si her gün akıllı telefon aracılığıyla online olurken, Doğu ve Orta Avrupa (DOA) ülkelerindeki akıllı telefon sahipleri için bu oran yüzde 75’te kalıyor.

Ürün araştırmasında en çok internete başvuruluyor

İnternet kullanıcılarının tüketim alışkanlıklarının da incelendiği araştırma bir ürün/hizmet almadan önce en çok internetten araştırma yapıldığını (yüzde 68) ortaya koyuyor. İkinci olarak başvurulan kaynak ise yüzde 47’yle tanıdıkların tavsiyesi.

*DigitalSCOPE 2014 Raporu, IAB Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa’dan diğer 7 IAB ülkesinin ortak katılımıyla hazırlanan ve internet kullanımı konusunda iç görü sağlamak amacıyla hazırlanıyor.