Skip to main content

Türkiye’de sosyal ağlarda en çok vakit geçirenler 16-34 yaş aralığında olurken; en çok kullanılan sosyal ağ olarak Facebook öne çıkıyor

Günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelen sosyal mecralar her yaş grubundan kullanıcıya sahip. Türkiye’de sosyal ağ kullanımı yaş grubuna ve kullanılan mecralara göre farklılık gösteriyor.

Türkiye’nin sosyal medya kullanımın yaş aralığıyla ile ilgili olarak Sosyologger Kurucu Ortağı Sanny Anavi şunları söyledi:

“Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar arasında Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram geliyor. Sosyal ağlar gençler arasında daha yaygın kullanılıyor. Türkiye’de her 10 internet kullanıcısından 9’u Facebook kullanıyor. Facebook kullanıcıların yaş profiline baktığımızda daha çok 18-24 yaş arasının yoğun olarak kullandığını söyleyebiliriz. 16-24 yaş arası sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 32’si YouTube, yüzde 39’u Instagram ve yüzde 45’i ise Tumblr kullanıyor. 14-17 yaş aralığı için en popüler sosyal ağ ise YouTube. En popüler sosyal ağlardan üçüncü sırada yerini alan Twitter’ı ise en çok 18-34 yaş aralığı kullanıyor. 45 yaş ve üzeri, gençlere oranla sosyal ağları kullanmayı tercih etmiyor.”