Skip to main content

Online oyunlar için dijital kod temelli ürün ve hizmetler sunan Perdigital.com, üyelerinin alışveriş verilerinden hareketle Türkiye’nin oyun haritasını çıkardı.

Perdigital.com, Türkiye’de hangi illerde hangi oyunların oynandığını yaş gruplarına göre ortaya koydu. Rapora göre 2019 yılında, İstanbullular PUBG Mobile oyununda, İzmirliler League of Legends oyununda, Ankaralılar ise Metin2’de öne çıkarken, Wolfteam oyuncularının ise yüzde 60’ının İstanbul, Ankara, İzmir dışında ikamet ettiği görülüyor.

E-spor dünyasının yıldızı League of Legends, yüzde 70 oranında 15-22 yaş arası kitle tarafından oynanırken, aynı oran Wolfteam ve Zula oyunlarında 13-20 yaş arası için geçerli. PUBG Mobile oyuncularının ise yüzde 67’si 18 yaş ve üzeri.

Metin2 oyuncularının çoğu 20 yaşın üstünde
Oyun dünyasının en eskilerinden olan ve yaklaşık 15 yıldır sektördeki yerini koruyan Metin2 oyuncularının yüzde 90’ı 20 yaş ve üstündeki oyunseverlerden oluşuyor. Hatta 20-25 yaş arası kitlenin yüzde 70 civarında olduğunu söylemek mümkün.

Bursa’nın tercihi Zula
15 yaş ve altı grubun en çok tercih ettiği oyun ise Zula. Oyuncularının yüzde 50’ye yakını İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Zula’nın Bursa’da dikkat çekici düzeyde tercih edildiği görülüyor.

Adanalılar PUBG Mobile oynuyor
Geniş bir yaş kitlesine hitap eden PUBG Mobile oyuncularının yüzde 11’lik kısmını 19, yüzde 9’luk kısmını ise 20 yaşındaki gençler oluşturuyor. Oyuncuların bulundukları şehirler sıralamasında ise İstanbul, Ankara,İzmir yine başı çekerken dördüncü sırada Adana yer alıyor.