Skip to main content

Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci idari para cezası kesildi.

Yaz aylarında meclisin gündemine gelen sonrasında hızlıca yasalaşan sosyal medya düzenlemesi ile ilgili kanunda sosyal medya platformlarının temsilcilik açma zorunluluğu bulunuyordu. Geçtiğimiz ay sosyal ağlara temsilcilik atanmasıyla ilgili sürenin dolmasının ardından başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok platformlarının her birine 10 milyon lira ceza kesilmişti. Temsilciler 1 ay içerisinde cezayı ödemezse ikinci idari para cezası uygulanacaktı. Verilen ikinci süre ise dün itibariyle doldu. İkinci sürenin de dolmasıyla şirketlere 30’ar milyon lira ceza kesilecek.

Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkıda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayacısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek. Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.