Skip to main content

Türkiye’nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren dev şirketleri Başbakanlık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde güçlerini birleştirerek yerli ve millî Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nu oluşturdu.

Türkiye Ortak Ödeme Platformu, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın ve şirket temsilcilerinin katıldığı toplantı ile Sheraton Ankara Oteli’nde kamuoyuna tanıtıldı. Türkiye Ortak Ödeme Platformu Türkiye’nin bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım ve finans alanında hizmet veren dev şirketleri İBB/Belbim, Denizbank, PTT A.Ş., Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım’ın işbirliğiyle hayata geçti. Tamamen yerli ve millî olan platform, vatandaşın gerek kartla, gerek cep telefonuyla gündelik hayatın her anında, tek bir uygulama ile para transferi, alışveriş, ulaşım gibi ödeme ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmelerine olanak sağlayacak.

Platform ile paranın dijitalleşmesi yoluyla ekonominin kayıt altına alınması, banka hesabı olmayan vatandaşın cep telefonundan para transferi ve ulaşım ödemelerini yapabilmesi gibi faydalar sunulması amaçlanıyor.

Yerli ve millî çözümlerimizi üretip, ihraç edeceğiz

Türkiye Ortak Ödeme Platformu’nun tanıtım toplantısında konuşan Yıldırım, platformun birçok faydası olduğunu ifade etti. Yıldırım bu sistem sayesinde Türkiye’nin her yerinde toplu ulaşımda tek kartın yeterli olacağını belirterek, “Şu anda Türkiye’de hâlâ nüfusumuzun yüzde 40’ından fazlası banka hesabı kullanmıyor. Bu ne demektir? Sayısallaşmada, dijitalleşmede daha alacak çok yolumuz var. Perakende harcamalarının yüzde 60’ı da hâlâ nakitle yapılıyor. İşte bu ortak platformda vatandaşın emeği, alın teri olan parasını güvenle kullanma imkânı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlarımızı da bu sistemle, bu kartla iş yapar, ödemelerini yapar hale getirecek. İstediği vakit vatandaş sistem içindeki parasını en yakın noktadan çekebilecek. Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para yatırabilecekler” diye konuştu. “Vatandaşlarımız gerek kart gerekse cep telefonu kullanarak alışveriş, transferler, ödemeler gerçekleştirebilecek” bilgisini aktaran Başbakan Yıldırım, “tek kartla her yere her ödeme” şeklinde özetlenebilecek ortak platform sayesinde ekonomide kayıt sisteminin daha da güçleneceğini söyledi.

Türkiye Kart, Temmuz ayında piyasaya çıkacak ve PTT şubelerinden alınabilecek.